Akciğer kanserlerinin % 91’inden sorumlu

Sigaranın 4 binden fazla zehirli kimyasal madde içerdiğini belirten Genel Cerrah Prof. Semih Baskan, akciğer kanserine yol açan maddelerin başında yüzde 91,5 ile sigara kullanımının geldiğini vurguladı.

ntv.com.tr 08.02.2016 - 09:46 | Son Güncelleme : 08.02.2016 - 09:47

Akciğer kanserlerinin % 91’inden sorumlu

Yılda yaklaşık 14 milyon insan kansere yakalanıyor, 8 milyon kişi değişik kanser türleri nedeniyle hayatını kaybediyor. En ölümcül türlerden biri de akciğer kanseri.

Türk Toraks Derneği’nin 2015 yılında yaptığı bir çalışmaya dikkat çeken Prof. Dr. Semih Baskan, Türkiye’de her yıl yaklaşık 18 bin kişiye akciğer kanseri tanısı konulduğunu söyledi.

“Bu hastalığa yol açan maddelerin başında yüzde 91,5 ile sigara kullanımı gelmektedir” diyen Baskan, sigara tüketiminin insan vücudunun savunma sistemini çökerterek hastalıklara ve ölümlere neden olduğunun altını çizdi: “Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre sigaranın içerdiği 4.000’den fazla zehirli kimyasal maddenin insan sağlığı üzerine yaptığı öldürücü etkiler nedeniyle sigara en önemli halk sağlığı sorunlarının başında yer alıyor. Sigaranın içinde var olan nikotin ve katran solunduğunda kimyasal artıklar olarak vücutta birikmekte ve akciğer kanserine neden olmaktadır.”
Prof. Dr. Baskan, sigaranın akciğer kanserinin yanı sıra ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine de neden olduğunu belirtti.

İNGİLTERE’DE İKİNCİ, ABD’DE BİRİNCİ SIRADA

İngiltere ve Amerika’daki akciğer kanseri vakaları hakkında da bilgi veren Prof. Baskan, “İngiltere’de en sık görülen kanser türleri arasında akciğer kanserleri ikinci sırada yer almaktadır. Her yıl İngiltere’de 43.500 yeni akciğer kanseri tanısı konulmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise hem erkeklerde hem de kadınlarda ölüme neden olan kanser türleri arasında akciğer kanseri ilk sırada bulunmaktadır” dedi.

Prof. Dr. Baskan, kapalı ortamlarda içilen sigaranın çevredekileri, özellikle de küçük çocukları pasif içici haline getirdiğini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...