Sağlık Bakanı Recep Akdağ tam gün yasası ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Üniversite hastanelerini rant alanları halinden çıkarmak istediklerini söyleyen Bakan Akdağ, biz fakir fukarayı, yeşil kartlı vatandaşlarımızı düşünmek zorundayız şeklinde konuştu.

Üniversitelerde hocalık yapan akademisyenlerin dışarıda çalışmasının önünde hiçbir engelin olmadığını belirten Bakan Akdağ, bu akademisyenlerin aynı zamanda hem üniversite hastanelerinde çalışmalarının, hem de muayenehane hizmeti vermelerinin getirdiği sıkıntıları dile getirdi.

Üniversite hastanelerinde personel açığının olacağı iddialarına da cevap veren Recep Akdağ, "Biz Sağlık Bakanlığı olarak tedbirleri alacağız ve böyle bir açık olursa bu açığı biz dolduracağız" dedi.

Akdağ, hastanelerde yaşanacak muhtemel sıkıntının olması halinde "yeri gelirse helikopter ambulanslarla hastalarımızı Avrupa'ya götürürüz" şeklinde konuştu.

"HÜKÜMET OLARAK KARARLIYIZ"
Sağlık Bakanı, YÖK'e yazı yazdıklarını ve bu durumda olan akademisyenler varsa Sağlık Bakanlığı'na bildirilmesi gerektiğini belirttiklerini vurguladı. Akdağ şöyle konuştu:

"Üniversiteler ticerathane değildir. Rant kapısı olamaz, ticaret anlayışı bilime zarar verir. Üniversite hocası gelecek 2-3 saat kalıp özel muayenehanesine gidecek. Bu gürültü 3-5 üniversite koparılıyor, 60 üniversite var. Biz fakir fukaramızı düşünmek zorundayız. Hocalarımız başımızın üzerinde. Ayrılan bazı hocalarımızın boşluğunu ne yapacağız. YÖK’e yazı yazdık şunu söyledik yeni durumdan dolayı hizmet açığı varsa Sağlık Bakanlığı’na bildirilsin. Aynı alanda yeni öğretim kadroları tashih edeceğiz. Hastalarımıza sahip çıkacağız. Kamu hastanelerine götüreceğiz. İhtiyaç olduğu halde gerekirse uçak ambülansa koyup Avrupa’ya götüreceğiz. Hükümet olarak kararlıyız. Kimseyi genel anlamda suçlamıyorum."