Akdağ: ‘Şişko’ maksadı aştı

Obezler için “şişko” denilmesini öneren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sözlerinin maksadını aşmış olabileceğini söyledi. Akdağ, “Kamuoyuna yanlış aktarılması sonucu bazı vatandaşların incinmesi beni üzdü” dedi.

Anadolu Ajansı 09.04.2011 - 17:57

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yaptığı yazılı açıklamada, kanser ve nedenlerinin konuşulduğu bir toplantıda kullandığı ''şişko'' kelimesiyle ilgili vatandaşlara açıklama yapma ihtiyacı hissettiğini ifade etti.

Bakanlık olarak bir süredir toplum sağlığını tehdit eder hale gelen obezite (şişmanlık sorunu) ile ilgili farkındalık oluşturacak çalışmalar yürüttüklerini belirten Bakan Akdağ, “Sağlık Bakanı ve hekim kimliğimle hastalık olarak gördüğüm 'şişmanlık sorunu' için herhangi bir kişiyi rencide edici bir ifade kullanmam söz konusu bile olamaz” diye konuştu.

Bakan Akdağ, konuyla ilgili farkındalığı artırmak için TBMM Plan Bütçe Komisyonu üyesi, aynı zamanda endokrin uzmanı olan Prof. Dr. Necdet Ünüvar ile aralarında aşağıdaki konuşmanın geçtiğini bildirdi:

''Prof. Dr. Recep Akdağ: Şu anda Türkiye'de her üç kişiden biri obez. Burada Plan Bütçe Komisyonumuzun değerli bir üyesi Sayın Necdet Ünüvar var. Kendisi endokrin hastalıkları profesörüdür. Sayın Ünüvar, şişman mı diyelim şişko mu diyelim? Belki şişko demek daha doğru olur. Çünkü kabullenmiyoruz.

Prof. Dr. Necdet Ünüvar: Aşağılayıcı bir anlamı olabilir.

Recep Akdağ: Sayın Milletvekilimiz diyor ki 'Aşağılayıcı bir anlamı olabilir' ama kabullenmiyoruz. Şu salondaki insanların bile birçoğu -bu hususta en büyük farkındalığı olan insanlarsınız- vücut kitle endeksini belki bilmiyor. Ben biliyorum kendi durumumu. Şişko değilim ama bir adım kalmış durumdayım. Onun için tedbirimi aldım. Kilo vermeye başladım. Daha fazla hareket etmem gerektiğini biliyorum. Daha az yemek yemem gerektiğini biliyorum. Topluma bu hususta hepimiz mesajlar vermeye devam edeceğiz.''

Sözlerinin maksadını aşmış olabileceğini kabul eden Akdağ, ''Bu, görev ahlakıma ve sorumluluk bilincime ters bir durumdur. Bu diyaloğun kamuoyuna yanlış bir şekilde yansıtılması sonucu bazı vatandaşlarımızın incinmesi beni öncelikle bir insan ve Sağlık Bakanı olarak derinden üzmüştür. Üzüntümü kamuoyuyla paylaşır, saygılarımı sunarım'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...