Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve YÖK'ün ilgili temsilcileri, "Tam gün yasası" ve muayenehanesi olan doktorların durumuna ilişkin kanun hükmünde kararnameyle ilgili bir toplantı yaptı.

Bakan Akdağ, kararnamede, belli bir metin üzerinde mutabakata vardıklarını ve her iki tarafın hukukçuların bir araya gelerek konu üzerinde biraz daha çalıştıktan sonra kararların kamuoyuna açıklanacağını söyledi.

Akdağ, “Hem vatandaşın, hem öğrencinin, hem de üniversitelerimizin ihtiyaçlarını görecek uygulamayı birlikte geliştirmeye de karar verdik. Mevcut karar hükmünde kararnameyle belli bir metin üzerinde mutabık kaldık. O çalışılacak, hizmet arzının daha mükemmel olması için güzel bir çalışma yapmış olduk” dedi.

Amaçlarının vatandaşların hastanelere gittiğinde sıkıntı çekmesini engellemek olduğunu belirten Bakan Akdağ, “Bütün bunlarda amaç hükümet olarak daha önce kanunla, şimdi kanun hükmünde kararname ile yapmak istediğimiz şey; vatandaşın bir üniversite hastanesi ya da bir devlet hastanesine gittiğinde, bir sıkıntı çekmemesidir, asıl ve birinci amaç budur” diye konuştu.

Kanun hükmünde kararnameye göre, kamuda çalışan doktor muayenehane açamayacak ve özel hastanede çalışamayacak. Ayrıca üniversite hastanesindeki doktorlar mesai saatinden sonra muayenehanede çalışmakta ısrar ederse, üniversitelerde sadece eğitim ve araştırma yapabilecekler.