Akrabadan kan naklinde hastalık riski

Yakın akrabalardan yapılan kan nakillerinde ölümcül bir komplikasyon olan 'Graft Versus Host' hastalığının görülme riski bulunuyor.

Haberler 02.11.2010 - 15:57

Akrabadan kan naklinde hastalık riski

Uzmanlar, hastalığın kan naklinde nadir görülen, fakat ortaya çıktığında yüzde 90 oranında ölümle sonuçlanabilen hastalığın çok ciddi bir komplikasyon olduğunu belirterek, riskin ortadan kaldırılması için akrabadan kan naklinin yapılmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Klinik Şefi, Kök Hücre Nakli Merkezi Direktörü ve Bakanlığı Kan Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Fevzi Altuntaş, kan ürünlerinin temininin yaşamsal önem taşıdığını söyledi.

Kan ürünlerinin Türkiye'de genellikle ''daha güvenli'' olduğu gerekçesiyle yakın akrabalardan temin edilmek istendiğini ifade eden Altuntaş, bunun inanılanın tam aksine ciddi sakıncaları olduğunu belirtti. Altuntaş, ''Yakın akrabalardan yapılan kan nakillerinde ölümcül bir komplikasyon olan Transfüzyon ilişkili Graft Versus Host Hastalığı (TA-GVHH) daha sık görülmektedir'' dedi.

Bu nedenle yakın akrabalardan kan almak yerine kanın Türk Kızılayı'ndan temin edilmesi ve bağışların Bölge Kan Merkezlerine yapılması gerektiğini ifade eden Altuntaş, bu sayede sadece kendi hastalarına değil ihtiyacı olan her hastaya kan ürünlerinin sağlıklı ve güvenli bir şekilde ulaştırılabileceğini söyledi.

KLİNİK TABLO 1 İLE 4 HAFTA SONRA BAŞLIYOR
Hastalıkta klinik tablonun transfüzyondan 1-4 hafta sonra başladığını ve ateş, cilt döküntüleri, karaciğer testlerinde bozukluk, sarılık ve kanlı ishal ile kendini gösterdiğini belirten Altuntaş, yeni doğanların, yoğun bakım hastalarının, bağışıklık sistemi zayıflamış hastaların risk altında olduğunu söyledi.

Transfüzyonla ilişkili Graft Versus Host hastalığını önlemek için yakın akrabalardan kan alınmaması veya alınan kan ürünlerinin mutlaka ışınlanması gerektiğini belirten Altuntaş, ''Türkiye'de her sağlık merkezinde kan ışınlama aletinin olmadığı da göz önüne alındığında yakın akrabalardan zorunlu olmadıkça kan nakli yapılmaması daha sağlıklıdır'' dedi.

KAN VERMEK SAĞLIK İÇİN ÖNEMLİ
Kan bağışının bir sosyal sorumluluk olduğunu vurgulayan Altuntaş, kan vermenin bağışçı için önemli bir risk oluşturmadığını, tam tersine vücuttaki kanın yenilenmesi için gerekli olduğunu ifade etti. Altuntaş, sağlıklı bir yaşam için 18 yaş üzeri sağlık problemi olmayan herkesin her üç ayda bir düzenli aralıklarla kan bağışında bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...