Alerji artık her mevsimin sorunu

Alerji en fazla bahar aylarında görülse de sanayileşme ve kirliliğin etkisiyle artık her mevsim karşımıza çıkıyor. Dermatologlar sanılanın aksine bitkisel ürünlerin çoğunun alerjen olduğuna dikkat çekiyor ve içeriği açıklanmayan kozmetiklerin ciltte ciddi hasarlara yol açabileceğini söylüyor.

NTV 29.11.2016 - 13:46

Alerji artık her mevsimin sorunu

Alerji sadece bahar aylarında değil her mevsim karşımıza çıkabiliyor.

Uzmanlar alerjinin çevre kirliliği ve kimyasal kullanımıyla paralel olarak arttığına dikkat çekiyor..

Dermatolog Prof. Dr. Sibel Alper, “Deride iyileşmeyen kaşıntılı kızarıklık ve kabarıklıklar, dudak ve gözde şişme, boğazda gıdıklanma, sık hapşırma var ise ve uzun sürüyorsa mutlaka alerji açısından bir hekime başvurmak lazım” diyor.

Alerjik duyarlılık ömür boyu sürüyor. Yaşam kalitesini düşüren alerjenlerle mücadelede teşhisin büyük önem taşıdığını belirten Prof. Alper, “Alerji testleri ile kandan veya deri testleri sırta yapıştırma şeklinde alerjen saptanır, buna göre tedbir alınır. Ya da negatif çıkar. Örneğin; ‘acaba deterjana mı alerji var’ diyerek hayatı kendimize zehir etmek yerine, olmadığını bilerek rahatlarız” diye konuşuyor.

BİTKİSEL ÜRÜNLERE VE KOZMETİKLERE DİKKAT

Bir ürünün bitkisel olması güvenli olduğu anlamına gelmiyor. En önemli alerjenlerin bitkiler olduğuna dikkat çeken Dr. Alper, “Bitkiler çok ciddi alerjenler. İlaçların hepsi bitkilerden yapılıyor. Örneğin; ısırgan otu da bir bitki ama alerjen” ifadesini kullanıyor.

Kozmetiklera de dikkat çeken dermatologlara göre, içeriği tam açıklanmayan ve güvenilir olmayan yerlerden alınan kozmetiklerin kullanılması sakıncalı olabiliyor.

Sayfa Yükleniyor...