Almanlar artık uzun ve daha şişman

Araştırmalara göre Almanlar, artık 30 yıl öncesine göre daha kilolu, boyları da daha uzun.

Anadolu Ajansı 23.04.2009 - 11:43

Almanlar artık uzun ve daha şişman

Günümüzün Almanları, önceki kuşaklara nazaran hem daha kilolu hem de daha uzun. Konuyla ilgili araştırmayı yürüten Hohenstein Enstitüsü’nden Stefan Mecheels, bunu ‘refah toplumuna’ borçlu olduklarını söylüyor. Mecheels, “yıllardır savaşsız ve refah içinde bir yaşam sürdürüyoruz. Bunun halk üzerinde bir takım etkileri olduğu bu araştırmayla doğrulanmış oldu" diyor.

"SİZE GERMANY"

Stefan Mecheels ve ekip arkadaşları, 2007-2008 yılları arasında ‘Size Germany' yani ‘Almanya’nın bedeni’ adlı bir araştırma yaptı. Bu araştırmada erkekler ve kadınlarla birlikte çocukların da dahil olduğu 13 bin kişinin bedeni, en yeni ölçüm metotları ile belirlendi. Araştırmanın sonuçlarına göre, Almanya’da kadınların boyu ortalama 1 metre 66 cm. Bu değer, kadınların boyunun uzadığını gösteriyor, zira 15 yıl önce yapılan ölçümlerde kadınlar ortalama olarak 1 cm. daha kısaydı. Ancak aynı araştırma, boyu uzayan kadınların, enine doğru da genişlediğini ortaya koyuyor. Araştırmanın sonuçlarına göre, Almanya’da kadınların bel çevresi son 15 yılda 4 cm. genişledi.

ERKEKLER UZADI

Alman toplumunun ortalama beden ölçüsündeki değişiklik erkeklerde daha da göze çarpar nitelikte. Yeni ölçümler, Alman erkeklerinin ortalama boyunun son 30 yılda 3 cm. uzayarak 1 metre 79 cm’ye ulaştığını gösteriyor. Ancak, ortalama boydaki bu büyük değişiklik Alman erkeklerinin beden ölçüleri hakkında en son 30 yıl önce ciddi bir araştırma yapılmış olmasına bağlanıyor. Son 30 yılda ciddi bir uzama kaydedilmiş olsa da, bu eğilimin gelecek yıllarda sürmeyeceğini belirten Stefan Mecheels, “araştırmalarımızda açıkça, özellikle genç kuşakta boy uzamasının yavaşladığını tespit ettik. Yani, boyumuz geçtiğimiz yıllardaki kadar hızlı uzamayacak" şeklinde konuşuyor.

KADINLAR 40-42, ERKEKLER 52 BEDEN

Tekstil sanayi için beden ölçülerindeki değişikliği tespit etmek büyük önem taşıyor. Son yıllarda bu alanda iki farklı eğilim göze çarpmaya başladı. Belli bedenlerde üretilen kıyafetler müşterinin ihtiyacını karşılamazken, büyük beden kıyafetlere olan talep de giderek artıyor. Alman kadınları en çok 40-42 beden giyiyor. Erkeklerin ortalama beden ölçüsü ise 52. Almanya’da yapılan araştırmanın sonuçları, tekstil sanayine kılavuzluk ediyor. Ancak bu sonuçlardan yalnızca moda branşı yararlanmıyor.

Otomotiv branşı da, daha konforlu otomobil üretmek için bu verilere ihtiyaç duyuyor. Bavyera’daki bir otomobil fabrikasından Peer-Oliver Wagner, müşteri profili hakkında öngörüde bulunabilmenin branş açısından taşıdığı öneme dikkat çekiyor. Wagner, “bugün bir otomobil tasarlarsanız, bu tasarımı gerçeğe dönüştürecek olan fabrikanın 5 ila 8 yıl arasında bir süreye ihtiyaç duyduğunu hesaba katmalısınız. Bir otomobilin üretimi 5-10 yıl sürüyor. Düşünün ki bu otomobil en az 15 yıl kullanılacak. Yani, müşterilere otomobillerle rahat yolculuk edebilecekleri güvencesini verebilmek için gelecek hakkında öngörülerde bulunabilmek çok önemli" diyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...