NTV

Alp Ali Şen "iyilik yapmaya" başladı

ntv.com.tr

Sağlık

İki yıl önce trafik kazasında hayatını kaybeden Ali Şen'in torunu Alp Ali Şen için kurulan vakıf laboratuvar açtı. Alp Şen Vakfı ile İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında imzalanan protokolle kurulan Alp Şen Doku Tipleme ve Genetik Araştırma Laboratuvarı, ilik nakli bekleyen hastalara umut oldu.

Fenerbahçe Spor Kulübü eski Başkanı Ali Şen'in torunu Alp Ali Şen, iki yıl önce İstanbul Şile'de ATV kazasında hayatını kaybetti. 16 yaşında hayatını kaybeden Begüm ve Adnan Şen’in oğlu Alp Şen’in ENKA’da arkadaşlarıyla kurduğu ‘İyilik Kulübü’nün hastalara ilik nakli imkânı sağlamak için başlattıkları proje ile Alp Şen Doku Tipleme ve Genetik Araştırma Laboratuvarı kuruldu.

Adnan ve Begüm Şen’in de katılımıyla düzenlenen toplantıda, İstanbulTıp Fakültesi Alp Şen Doku Tipleme ve Genetik Araştırma Laboratuvarı hakkında bilgi verildi.

Sabah’ın haberine göre Alp, sınıf arkadaşları ve biyoloji öğretmeniyle birlikte gönüllü bağışçıların tıp fakültelerine bağışladığı 150 bin doku örneğinin imkansızlıktan incelenememesi nedeniyle "Enka iyİLİK Projesi"ni başlatmıştı.

Sanatçı, işadamı, öğrenci ve diğer meslek gruplarından birçok kişinin gönüllü destekleriyle finansmanı sağlanan proje için, kermes ve etkinlikler de düzenlendi. Kitap satışları yapılarak gelirleri projeye aktarıldı. Uzman doktorlar ve ilgili derneklerle görüşmeler yapılarak sempozyum ve konferanslar gerçekleştirildi. 

Yurtdışından doku inceleme kitleri getirtilerek, Çapa İlik Bankası'na teslim edildi. İlik nakli bekleyen hastalar için yapılan projeyi büyütmeye karar veren aile üyeleri, geçen yıl kurulan Alp Şen Vakfı'na sağlanan bağışları bir araya getirerek İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi bünyesindeki Kemik İliği Bankası için bir laboratuvar kurdu.

İLİK NAKLİ BEKLEYEN HASTALAR İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Doku Tipleme ve Genetik Araştırma Laboratuvarı'nda 100-300 arasında doku tipleme analizi gerçekleştirilecek. İlik nakli bekleyen hastalar için hayati önem taşıyan laboratuvar, iliğin inceleme aşamalarında en gerekli testlerin yapımı için imkan sağlayacak. "İnce kumaş tipleme analizi" denilen testi yapmaya olanak sağlayan laboratuvar sayesinde İstanbul Tıp Fakültesi Kemikten Yapılmış İlik Bankası mevcut kapasitesinin üzerinde çok sayıda hastaya yardımcı olabilecek.

ETİKETLER