ALS hastası doktordan kök hücre uyarısı

Dr. Alper Kaya, son zamanlarda ''umut'' olarak tanıtılan kök hücre tedavisine karşı hastaları uyardı, yöntemin henüz deneysel safhada olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 08.12.2010 - 11:36

ALS hastası doktordan kök hücre uyarısı

46. Türk Nöroloji Kongresi'nde, Altın Koza Festivalinde Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması belgesel dalında en iyi film ödülünü kazanan ''Dört Duvar Bir Pencere'' adlı belgesel filmi sunulan Dr. Alper Kaya (49), hastalıkla mücadelesi sırasında yaşadığı deneyimleri de aktardı.

20 yıldır Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığı ile yaşayan göz hastalıkları uzmanı Kaya, sadece konuşup yutkunabildiğini ve tek bir parmağını çok az hareket ettirebildiğini söyledi.

Baş hareketini kamerayla algılayan özel bir bilgisayarla okuyup yazabilen Kaya, internetten ALS hakkındaki tüm gelişmeleri izlediğini, yurt dışı kongrelere gittiğini ve edindiği bilgileri hastalara aktararak ulusal bilinç gelişmesine katkıda bulunmayı amaçladığını belirtti.

Özel bakım gerektiren hastalara devlet ve diğer sektörlerin desteğini artırmak için uğraş veren ve hastalık hakkındaki tüm gelişmeleri yakından izleyen Dr. Kaya, ''Kök hücre tedavisi ümit verici, ama henüz deneysel safhada. Büyük ümitlerle bu tedaviyi almak için ısrar eden çaresiz hastalar suiistimal ediliyor, fiziksel, duygusal ve ekonomik kayıplara uğruyor'' uyarısını dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...