Alzheimer 20 yıl önceden bilinecek

Alzheimer hastalığını, basit bir göz testiyle daha belirtiler ortaya çıkmadan 20 yıl öncesinden teşhis etmenin mümkün olabileceği bildirildi.

Haberler 15.01.2010 - 18:28

Alzheimer 20 yıl önceden bilinecek

Londra Üniversitesi'nden bir grup bilim adamın, fareler üzerinde yaptıkları araştırma sonucunda geliştirdikleri teknikle, fosforlu bir boya kullanılarak doğrudan beyne bağlı olan göz retinasındaki ölü hücreler tespit ediliyor.

Retinadaki hücre ölümlerinin, beyin hücrelerinin ölmekte olduğunun da ilk belirtileri arasında yer aldığını kaydeden bilim adamları, devam eden çalışmlar sona erdiğinde alzheimer hastalığına 20 yıla kadar önceden erken teşhiş konulabileceğini düşünüyor.

Araştırma ekibinin başındaki Francesca Coredeiro, retinanın, beynin bir uzantısı olduğunun sık sık göz ardı edildiğine işaret ederek, "Bu nedenle gelecekte basit bir göz doktoru randevusunun beyin sağlığı ve bunama belirtileri konusuna ışık tutması hiç de imkansız değil" dedi.

Testin 3 yıl içinde kullanıma sunulabileceğini belirten Coredeiro, bu teknik sayesinde hastalığın seyrinin de takip edilebileceğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...