Alzheimer bulaşıcı olabilir mi?

İngiltere'de yapılan bir araştırmada bu sonuca varıldı. Araştırmaya göre Alzheimer, ameliyat aletleri, kan nakli ya da diş tedavisi yoluyla insandan insana geçebiliyor.

Haberler - NTV Haber 10.09.2015 - 23:57

Alzheimer bulaşıcı olabilir mi?
Arşiv

İngiltere’de yapılan bir araştırma, Alzheimer’in ameliyat aletleri, kan nakli ya da diş tedavisi yoluyla insandan insana geçebileceğini gösteriyor. Bilim insanları, şimdiye kadar hastalığın büyük ölçüde yaşlılık ve kısmen de genlerle ilgili olduğunu düşünüyordu. Ancak bu yeni araştırma, hastalığın Alzheimer “tohumları” olarak bilinen prionlar vasıtasıyla insandan insana geçme olasılığını ortaya koyuyor.

Metal yüzeylere yapışan bu mikroskobik protein molekülleri, geleneksel sterilizasyona karşı dirençli. Uzmanlara göre, teorik olarak kan nakli, beyin ameliyatı, ya da kanal tedavisi gibi invaziv diş operasyonlarında Alzheimer’ın geçmesi mümkün.

Araştırmada, hastalığın temasla geçebileceğine dair hiçbir bulguya ise rastlanmadı. Kuluçka süresinin 40 yıla kadar çıkması nedeniyle insanların hastalığa yakalandığını uzun süre anlayamayabileceği belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...