Alzheimer nasıl önlenir?

İlerleyen yaşla beraber unutkanlık da artıyor. Peki bireysel olarak bu süreci değiştirmek mümkün olabilir mi? Zihin sağlığımızı korumak için nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Nöropsikiyatri Uzmanı Prof. Andre Aleman, sağlıklı bir beyin için beslenmenin çok önemli olduğunu söylüyor.

Haberler - NTV Haber 23.06.2015 - 12:19

Alzheimer nasıl önlenir?

Maltepe Üniversitesinde düzenlediği "Aklınla Çok Yaşa" sempozyumuna katılan Nöropsikiyatri Uzmanı Prof. Andre Aleman, beyin sağlığı ve Alzheimerı önlemenin yollarını NTV'ye anlattı.

“Yaşlanma açısından beslenmede çok yememek , daha sağlıklı seçeneklere yönelmek özellikle de şekeri ve yağı mümkün olduğunca azaltmak önemli” diyen Prof. Andre Aleman, sağlıklı yaşlanma ve iyi çalışan bir beyin için beslenmenin etkisine dikkat çekti.

Daha az kalori alarak ve daha az yağ tüketerek beyin sağlığının daha uzun süre korunabileceğine aktaran Aleman, “Özellikle sağlıklı yiyecekler anlamında da sebze - meyve tüketmek, su içmek, içerisinde şeker olmadan çay kahve ve bitki çayı tüketmek de önemli” dedi.

"KİTAP OKUYUN, BİSİKLET KULLANIN"

Fiziksel aktivitenin de beyini güçlendirdiğini söyleyen Prof. Aleman, “Beyin için fiziksel aktivite de çok önemli. Yarım saatlik bir yürüyüş, bisiklet sürmek ya da yüzmek gibi aktiviteler beyne çok iyi geliyor, çünkü beyne kan akışını arttırıyor” ifadelerini kullandı.

Prof. Aleman’a göre kitap okumak, yeni şeyler öğrenmeye çabalamak da yaşlanmanın beyne verdiği hasarı azaltıyor.

Kitap okumak, bir müzik aleti çalmayı öğrenmek veya yeni bir dil öğrenmek Prof. Aleman’ın tavsiyeleri arasında.

Sayfa Yükleniyor...