‘Ama ben daha çocuğum’

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen “Ama Ben Daha Çocuğum” isimli seminerde; çocuk istismarı, kız çocukların maruz kaldığı erken evlilikler ve aileye maddi olanak sağlamak için yapılan kontrat konularına dikkat çekildi.

17.12.2013 - 10:00

‘Ama ben daha çocuğum’

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi. Halkla İlişkiler öğrencileri Betül Mardin önderliğinde, “Ama Ben Daha Çocuğum” başlıklı bir seminer düzenledi. Seminer, Türkiye’nin önemli toplumsal problemleri arasında yer alan çocuk istismarı ve özellikle de kız çocukların maruz kaldığı erken evlilikler ile aileye maddi olanak sağlamak için yapılan kontrat konularına dikkat çekmek amacıyla düzenlendi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arus Yumul, Türk toplumunda çocuk istismarının genellikle görmezden gelindiğini söyledi, “Vakaların çoğu kayıt altına dahi alınamıyor” dedi.

Çocuk-aile ilişkisine vurgu yapan Gelişim Psikolojisi ve Pedagoji Uzmanı Prof. Dr. Haluk Yavuzer de çocuk suçluluğu ve çocukların sosyal yönden çevre ile kurmuş olduğu bağlantılar üzerinde durdu. Prof. Yavuzer, “Çocuğun toplumsal gelişiminin temeli aile-çocuk ilişkisine dayalıdır. Çocuk önce aileye, sonra çevreye güvenir. Ailede bu güveni sağlayamayan çocuklarda istismara eğilimin fazla olduğunu görmekteyiz” diye konuştu.

'RESMİ VERİLER 16-18 YAĞ ARALIĞINI KAPSIYOR'
“Şiddet Dili” isimli kitabıyla adından söz ettiren Prof. Dr. Özcan Köknel ve Çocuk Koruma Merkezlerini Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Tolga Dağlı da öfke, şiddet, istismar ve ihmal konularına değindi.

Hukukçu Gökçeçiçek Ayata ise Türkiye’nin uluslararası anlaşmalara uyum içerisinde olduğunu ancak resmi verilerin 16-18 yaşları arasındaki yaş dilimine dayandığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...