Ambulans çalışanları sigorta istiyor

Türk Sağlık-Sen, ambulans çalışanlarına ve ambulanstaki hastalara devlet tarafından ferdi kaza sigortası yapılması için Sağlık Bakanlığı'na başvuruda bulundu.

Haberler 26.04.2011 - 11:45

Ambulans çalışanları sigorta istiyor

Türk -Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de ambulans kazalarının son dönemlerde artış gösterdiğini belirterek, söz konusu kazalarda hem ambulanstaki görevlilerin hem de ambulansla hastaneye götürülen vatandaşların yaralandığını, hatta hayatını kaybettiğini ifade etti.

Ambulans çalışanlarına ve ambulansta bulunan hastalara devlet tarafından ferdi kaza sigortası yapılması için Sağlık Bakanlığı'na başvuru yaptıklarını kaydeden Kahveci, ambulansların yaptığı trafik kazalarında ambulans şoförleri ve ambulansta görevli sağlık çalışanlarının yaralanmaları veya hayatlarını kaybetmeleri neticesinde gerek personelin gerekse ailelerinin mağduriyet yaşadıklarına ilişkin şikâyetlerin sendikaya iletildiğini belirtti.

Kahveci, Bakanlığa yaptıkları başvuruda sendikanın 2005 yılında toplu görüşmelerde ambulanslara kasko yapılmasıyla ilgili talebinde mutabakat sağlandığını ifade ederek, ''Mutabakat üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile ambulansların maddi hasarlı trafik kazalarına karışmaları halinde, ambulans sürücülerinin maddi kayıplarını önlemek amacıyla ambulanslara kasko yapılmaya başlandı'' bilgisini verdi. Türk Sağlık-Sen'in tüm üyelerinin ferdi kaza sigortası yaptığı ve sigorta primlerinin sendika tarafından karşılandığına da değinilen başvuruya ilişkin Kahveci, şunları kaydetti:

''Ambulans kazaları sonucunda yaralanan veya hayatını kaybeden ambulans şoförleriyle ambulans içerisinde görevli sağlık çalışanları ve vatandaşlara yüksek teminatlı ferdi kaza sigortası yapılmak suretiyle söz konusu personel ve ailelerinin mağduriyetlerinin önüne geçmek mümkün olacaktır. Söz konusu gerekçelerin göz önüne alınarak ambulans kazaları sonucunda yaralanan veya hayatını kaybeden ambulans şoförleriyle ambulans içerisinde görevli sağlık çalışanları ve vatandaşlara yüksek teminatlı ferdi kaza sigortası yapılmalıdır.

Ambulanslara kasko yapılıyor, fakat özverili bir hizmeti sunan çalışanlar için ek bir sigorta yapılmıyor. Biz sendika olarak her üyemizi bize üye olduğu andan itibaren ferdi kaza sigortası kapsamına alıyoruz. Sosyal sorumluluğumuzu gerçekleştiriyoruz. Devletten de böyle bir talepte bulunarak sosyal devlet ilkesini yerine getirmesini istiyoruz. Umarız böyle bir yüksek teminatlı sigortayla çalışanların talepleri karşılanır.''

Sayfa Yükleniyor...