Ambulans helikopter 496 can kurtardı

Sağlık Bakanlığı'nın, 2008’de hizmete soktuğu ambulans helikopter, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'de iki yılda 496 can kurtardı.

08.12.2010 - 12:01

Ambulans helikopter 496 can kurtardı

İki pilot, bir doktor ve bir sağlık personelinin görev yaptığı tam donanımlı ambulans helikopter, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 24 saat göreve hazır bir şekilde bekletiliyor.

DHA'nın haberine göre, Sağlık Bakanlığı’nın her bir uçuş için 5 bin 300 Euro ödediği ambulans helikopter bugüne kadar yaklaşık bölgede 150 bin kilometre yol kat etti. 112 Acil Komuta Merkezi'nin yönlendirdiği ve gelen ihbar üzerine 5 dakika içinde havalanan helikopter, belirtilen bölgeye kısa sürede inip hastayı alıyor ve en yakın hastaneye teslim ediyor.

Bugüne kadar 2 milyon 628 bin 800 Euro ödenen ambulans helikopter bölgede halkın can simidi oldu. Görev başladığı günden itibaren hasta kurtarmanın yanında hasta nakillerinde de kullanılan ambulans helikopter Erzurum, Erzincan, Ardahan, Ağrı, Kars, Iğdır, Bayburt, Artvin, Rize, Tunceli, Elazığ, Malatya, Muş, Bitlis, Bingöl, Van ve Ankara semalarında sıkça göründü.

Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye'nin dört bir tarafında devreye soktuğu ambulans helikopterle çağ dışı görüntülerin yaşanmasına son verildiğini söyleyen vatandaşlar, "Artık en ücra mezrada yaşayan bile 'hastamızı hastaneye nasıl götüreceğiz' endişesini yaşamıyor" diye konuşuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...