Ambulans helikopter geceleri de uçacak

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, 1 Nisan itibarıyla gece ambulans helikopter uçuşlarının başlayacağını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.03.2016 - 09:41 | Son Güncelleme : 18.03.2016 - 09:45

Ambulans helikopter geceleri de uçacak

Bab-ı Ali Toplantıları kapsamında düzenlenen "Türkiye'nin Turizmi Stratejisi ve Medikal Teknoloji Geliştirme Vizyonu" başlıklı programdaki konuşmasında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'nin sağlık turizmindeki bakış açısının ve medikal teknoloji vizyonunun çok önemli iki başlık olduğunu belirtti.

Bakan Müezzinoğlu, "Bu iki başlık belki bakanlığımda bu geçen üç yılda en çok konuştuğumuz konu başlıkları oldu. Çünkü Türkiye sağlık hizmeti sunumunda bugün misafirlerimizle birlikte 80 milyon ülke insanına çok güçlü bir başarıyı yakaladı" değerlendirmesinde bulundu.

Bu anlamda güçlü bir çarkın yakanlandığına dikkati çeken Müezzinoğlu, bu sürecin geliştirilmesi gereken yönlerinin de olduğunu aktardı.

"1 NİSAN İTİBARİYLE GECE AMBULANS HELİKOPTER UŞUÇLARI BAŞLAYACAK"

Mehmet Müezzinoğlu, 1 Nisan itibarıyla gece ambulans helikopter uçuşlarının da başlayacağını vurgulayarak, Türkiye'nin acil hastanın hekime, tıbbi teknolojiye, tedaviye ulaşımında Avrupa'nın birçok ülkesinden çok daha iyi noktada olduğunu bildirdi.

Müezzinoğlu, bunları daha iyi yapabilmenin tüm altyapısını kurguladıklarını, insan kalitesinin bu anlamda çok avantajlı olduğunu anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ulaşabilirliğin çok nadir olduğu belki de dünyanın tek ülkesiyiz. Cebinde kuruşu olmayan için de hakkaniyetli ulaşımın tüm yollarını açtık. Bunun kendi içinde sorunları var. Çözmemiz gereken alanları var ama bütün buna rağmen geldiğimiz başarılı noktayı, hem kalitesini artırarak hem de standardını yükselterek daha iyi noktalara taşıyabilecek altyapımız da var. Burada bizi zorlayan temel sorumuz OECD üyesi ülkelerin ortalamasına baktığımızda 10 bin nüfusa 37 hekim düşerken, biz de 10 bin nüfusa 17 hekim düşüyor. Hele hele hemşire sayısında daha düşük oranla verdiğimiz hizmette yakaladığımız bir başarı var. İnsan kalitesi avantajımız, meslek mensubu arkadaşlarımızın özverisi, fedakarlığı, ülkesine ve insanına verdiği değer ve sevgisi tüm bu anlamda bizim başarımızın ruhunu oluşturan temel pozisyondur."

"TÜRKİYE SAĞLIK ENDÜSTRİSİNDE İDDİALI OLMALI"

hekim ve hemşire açığımızı daha hızlı kapatabilecek pozisyonumuz oluştu. Bakan Müezzinoğlu, koruyucu sağlık hizmetlerinin önemine değinerek, güçlü bir sağlık tüketicisi olunduğunda iyi bir sağlık sunucusu konumunda bulunulamayacağını söyledi.

Müezzinoğlu: Hekim ve hemşire açığımızı kapatabilecek pozisyonumuz oluştu. ​
Müezzinoğlu: Hekim ve hemşire açığımızı kapatabilecek pozisyonumuz oluştu. ​

Bu nedenle sağlık endüstrisinde Türkiye'nin iddialı olması gerektiğini aktaran Müezzinoğlu, Türkiye'nin, tıp, bilgi ve tecrübe birikimiyle ileri düzeydeki modern mekanlarla birleştiğinde yakın coğrafyadaki 1,5 milyar nüfusa hitap edebilecek bir ülke olduğunu kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...