Ambulansı teknisyen kullanacak

Edirne'de ileri sürüş teknikleri eğitimi alan acil tıp teknisyenleri, olay yerine kendi kullandıkları ambulansla gidecek.

Anadolu Ajansı 05.11.2014 - 10:55

Ambulansı teknisyen kullanacak

Edirne Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda, acil tıp teknisyenlerine eğitim verilmeye başlandı. Trafiğe kapalı alanda ileri sürüş teknikleri, ani fren, slalom, kaygan zeminde araç kontrolü eğitimi verilen kadın acil tıp teknisyenleri, zorlu eğitimin ardından ambulansın direksiyonuna oturacak.

Edirne Sağlık Müdür Vekili Dr. Muhsin Kişioğlu, yaptığı açıklamada, Trakya'da görev yapan acil tıp teknisyenlerine her türlü hava koşulunda, direksiyon hakimiyetini kazanmaları için eğitim verdiklerini söyledi.

Trakya'da 10'a yakın kadın acil tıp teknisyeninin ambulans sürücülüğüne hazırladıklarını ifade eden Kişioğlu, "Eğitim bir hafta sürüyor. Pratik ve teorik eğitimlerden başarıyla geçen kadın tıp teknisyenlerimiz bir haftaya kadar ambulanslarda direksiyon başına geçecekler. En iyi eğitimi veriyoruz. Arkadaşlarımızı en iyi şekilde hazırlıyoruz çünkü hedefimiz bize emanet hastalarımızı en yakın sağlık kuruluşuna en hızlı şekilde yetiştirmek" dedi.

Eğitim alan acil tıp teknisyenlerinden Asiye Özen de disiplinli ve titiz bir eğitim aldıklarını belirtti.

Özen, ambulans kullanmanın diğer araç kullanmalarına benzemediğini ifade ederek, "Hem hızlı hem de çok dikkatli gitmemiz gerektiğini biliyoruz. Ambulans bir otomobil gibi değil, manevraları keskin ve hızlı gitmemiz lazım, bunun için iyi bir eğitimden geçiyoruz" diye konuştu.

Eğitmen Sami Tosun da ne kadar iyi eğitim verilirse verilsin trafikteki diğer sürücülerin hızlı ulaşmanın önünde engel olmaması gerektiğini söyledi.

Bazen sürücülerin ambulansı fark etmediğini aktaran Tosun, "Bazen sürücüler müzik dinliyor, dikiz aynasından bizleri görmüyor. Bu anlamda duyarlılık şart. Ambulansın önü trafikte mutlaka açılmalı. Ayrıca kırmızı ışıkta ambulansa yol verildiği için ceza yazıldığı yönünde bir yanlış kanı var. Emniyet kesinlikle ambulansa yol vermek için kırmızı ışıkta geçen sürücüye ceza uygulamıyor" ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...