Amel oldum, döşüme yel girdi

AileHekimiSitesi.com, Türkiye'ye gelecek yabancı hekimlerin Anadolu'da karşılaşabileceği diyalogları araştırdı.

Anadolu Ajansı 05.12.2011 - 12:27

Amel oldum, döşüme yel girdi

Hastaların, hekime şikâyetlerini betimlerken kullandıkları tabirlerden örnekler veren sitenin araştırmasında, “Üzerine afiyet amel oldum, döşüme yel girdi, midem kaynama yapıyor, etlerimi çekiyorlar, içim gıcık oluyor, karnımda peklik var, damarlarım çekiliyor, döşüme bıçak saplanıyor, kafam yerinde değil” gibi tabirler öne çıkıyor.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve yabancı hemşire ve hekimlere Türkiye'de çalışabilmenin kapılarını açan “Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK)”, beraberinde de ilgili hekimlerin hastalarla kuracakları iletişimi tartışma konusu yaptı.

Yabancı hekimlerin “Türkçe”yi ne derece bileceğinin ele alındığı tartışma platformlarında, tanı ve tedavide iletişimin önemi vurgulandı. AileHekimiSitesi.com internet sitesi de “Guzum yabancı doktorum, beni anlar mısın?” başlıklı bir araştırma yaparak, özellikle Anadolu'da sıkça kullanılan ve hekime başvuruda şikâyetleri betimlemeye yarayan ifade biçimlerini tespit etti. Halkın şikâyetlerini hekime anlatırken kullandığı özel tabirlerin Türkiye'de oldukça fazla olduğu değerlendirmesinde bulunulan araştırmada, “Bu tabirleri hemen çözmek için Türkçe bilmek yeterli değil” yorumuna yer verildi.

'ETLERİMİ ÇEKİYORLAR'
Sitenin yaptığı araştırmada, Türk insanının şikâyetini anlatırken kullandığı ilginç tabirlerin doğrudan aile hekimlerine sorularak belirlendiği ifade edildi. Uzun bir listenin çıktığı belirtilen sitede, öne çıkanlar şöyle sırlandı:

“Guzum üzerine afiyet amel oldum, döşüme yel girdi, midem kaynama yapıyor, gözümde şimşekler çakıyor, haznemde akıntı var, beynim patlıyor, etlerimi çekiyorlar, ayaklarım karıncalanıyor, kamıştan su geliyor, içim gıcık oluyor, boğazım düğümleniyor, gözüm seyiriyor, popomda meme çıktı, karnımda peklik var, darlanıyorum, damar damar üstüne bindi, kafam zonkluyor, damarlarım çekiliyor, apış aram kaşınıyor, beynim didişiyor, bağrım yanıyor, döşüme bıçak saplanıyor, kafam yerinde değil, mayasır oldum, Dr Bey her sabah kamyon deviriyorum (Akıntılı Gonore hastası), içimde yangın var, mideme taş oturdu, cırcır oldum.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...