'Ameliyat obeziteyle mücadele yöntemi değil'

Sağlık Bakanlığı, cerrahi müdahalenin obeziteyle mücadele yöntemi olmadığını, obezitenin neden olduğu bir sağlık riskini ortadan kaldırmak amacıyla yapıldığını bildirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.10.2012 - 15:44

'Ameliyat obeziteyle mücadele yöntemi değil'

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede yer alan ''Devletten Mideye Kelepçe'' başlıklı haberde obeziteyle mücadele kapsamında yapılan cerrahi müdahalelerin bedelinin devlet tarafından ödeneceğine yönelik açıklamaların yer aldığı ifade edildi.

Obeziteden kaynaklanan sağlık risklerini azaltmak amacıyla bazı hedeflerin belirlendiğine ve buna yönelik stratejiler geliştirildiğine işaret edilen bakanlık açıklamasında şunlar kaydedildi:

''Bu stratejilerden bir tanesi de obezitenin teşhis ve tedavisi için sağlık kuruluşlarına başvuran hastaların durumu ile ilgilidir. Bir sağlık kuruluşlarına obezite tanısı ile başvuran hasta, hastane bünyesinde oluşturulacak bir uzman heyetin (cerrah, gastroenterolog, endokrinolog, diyetisyen, psikolog, fizyoterapist) hastanın tedavisinin cerrahi yolla yapılmasına karar vermesi durumunda tedavinin bedeli devlet tarafından karşılanmaktadır. Ancak bu noktada şu önemli hususun özellikle altını çizmek istiyoruz. Cerrahi müdahale asla bir obezite ile mücadele yöntemi değildir. Obezitenin neden olduğu bir sağlık riskini ortadan kaldırmak amacıyla yapılmaktadır. Bakanlığımız obezite ile mücadelede yeterli ve dengeli beslenme ile hareketli bir yaşam tarzını teşvik etmekte, zayıflama hapları, bilimsel geçerliliği olmayan diyet yöntemleri gibi yöntemlerden uzak durulmasını tavsiye etmektedir.''

Sayfa Yükleniyor...