Burun estetiği, burunun nefes almadaki rolü ve yüzün en dikkat çekici noktası olması nedeniyle büyük önem taşıyor.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Duman, burun estetiğinde önemli gelişmeler olduğunu vurguluyor ve “Estetik cerrahinin geldiği son nokta ‘ameliyatlı burun düşer’ efsanesini bitiriyor” diyor.

Burundaki şekil bozuklukları kişileri mutsuz ederek güven eksikliği yaratıyor. Burun estetiğinin, işlevsel olarak da nefes alma problemini ortadan kaldıracak şekilde yapılması gerekiyor. Prof. Dr. Haluk Duman, günümüz teknolojisiyle estetik cerrahinin son derece başarılı sonuçlar yarattığını söylüyor.

Burun estetiğinde amacın, “Tek başına bakıldığında güzel ama yüzle beraber bakıldığında yüzün bir parçası olarak görülen, yüze uyumlu bir burun ortaya çıkarmak” olduğunu belirten Prof. Dr. Duman, burun estetiğinin 18–20 yaşından itibaren uygulanabildiğini aktarıyor.

Burun estetiği ameliyatlarında; burundaki fazla kıkırdak ve kemiğin çıkartılmasıyla şişkinlik ve şekil bozuklukları düzeltiliyor. Kullanılan yönteme bağlı olarak burun boyutu küçültülüyor veya büyütülüyor. Burun delikleri daraltılabiliyor, burun sırtındaki kemik çıkıntılar alınıyor, burun ucunun veya köprünün şekli de değiştirilebiliyor.

BURUN SON ŞEKLİNİ NE ZAMAN ALIR?
Ameliyatlarda ‘açık rinoplasti’ yöntemini tercih ettiklerini belirten Prof. Duman, “Açık rinoplasti ameliyatında burun ucunda simetri tam olarak sağlanabiliyor ve ihtiyaç olan bölgelere kıkırdak destekler yerleştirilip dikişlerle sabitleniyor. Böylelikle ameliyattan sonra burun şeklinin değişmesi riski en aza indiriliyor" diye konuşuyor. 

Hasta, burun estetiği ameliyatından hemen sonra evine gidebildiği gibi, arzu ederse hastanede de bir gece geçirebiliyor. Prof. Duman’a göre, ameliyata bağlı ağrı hissedilmiyor ancak ilk 24-48 saatte hastanın gözlerinin etrafında ödem olabiliyor, bunlar zamanla azalıyor. Göz çevresindeki morluklar 7 ile 10 gün arasında geçiyor. Burunun son şekline gelmesi ise 6-12 ay arasında oluyor.