Anal fissür kışın şiddetini arttırıyor (Anal fissür neden olur?)

Tüm dünyada sık görülen rahatsızlıklar arasında bulunan anal fissür şikayetleri kış aylarında artıyor. “Utandıran hastalık” olarak da nitelendirilen anal fissür tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri de daha çok yüz gençleştirme için tercih edilen botoks.

iStock-621497366.jpg

Dünyada en sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alan anal fissür yani, makat çatlağı yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sorun.

Utandıran hastalık” olarak da nitelendirilen rahatsızlık kış mevsiminde daha çok sorun yaratıyor. Kabızlığın daha sık görülmesi nedeniyle bu dönemde şikayetlerin arttığını belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar, anal fissür ile ilgili şu bilgileri verdi:

“İnsanda makat bölgesi çok fazla sinir ucu içerdiğinden dolayı oldukça hassastır. Genellikle kabızlık nedeni ile zorlu dışkılamalar sonrasında anal fissür gelişir. Makatta çatlak ya da tıbbi adı ile anal fissür, dünyada yaygın olarak görülen rahatsızlıklar arasında ilk sıralarda geliyor. Hastalar şiddetli ağrı duyduklarını, sanki küçük cam parçaları çıkarıyormuş gibi hissettiklerini ifade ediyor. Ancak asıl ağrı dışkılamanın bitiminde ortaya çıkıyor ve saatlerce sürebiliyor. Bu ağrılar kişiyi günlük yaşamından alıkoyacak kadar şiddetli olabiliyor. Hastalar utandıkları için doktora gitmek istemiyor ancak iş ilerleyip de içinden çıkılmaz hal alınca mecburiyetten gidiyorlar.”

TEDAVİNİN İLK ŞARTI; LİFLİ BESİNLER, SPOR VE BOL SU

Tedavinin en önemli ayağında diyetin bulunduğunu vurgulayan Dr. Kar, botoksun da anal fissür tedavisinde kullanılan yöntemler arasında olduğunu söyledi:

“Doktor tavsiyesi ile olmak şartı ile kremler öncelikli olarak uygulanabiliyor. Bunun çözüm olmaması durumunda eskiden hastalar cerrahiye yönlendiriliyordu. Ancak günümüzde yüz gençleştirmede kullanılan botoks uygulaması makat çatlağında da uygulanıyor. Botoksla çözüm bulunamaması durumunda ameliyat son seçenek olarak düşünülüyor.”

Op. Dr. Fatih Kar

Op. Dr. Fatih Kar

BOTOKS, ANAL FİSSÜR TEDAVİSİNDE NE KADAR ETKİLİ?

Dr. Kar, botoks ile makat çatlağı tedavisi hakkında şu detayları verdi:

“Ameliyathane ortamı gerektirmeyen botoks işlemi 4-6 ay süre ile iç makat kasında geçici felç oluşturuyor ve bu dönemde makatta oluşan gevşeme ile dışkı daha rahat geçiş sağlıyor. Bu sayede makat çatlağı ya da yırtığı vücut tarafından iyileştirilebiliyor. Bu sürenin sonunda hasta diyetine dikkat ettiğinde botoks enjeksiyonunu tekrarlamaya gerek duyulmuyor. Hastaların % 70-75'inde, tam başarı, % 20'sinde kısmi başarı elde edildiği, % 5-10'unda botoks tedavisinin sonuç vermediği bildirilmektedir.”

KAHVE VE ALKOL TÜKETİMİNE DİKKAT

Nüksü önlemek için dikkat edilmesi gerekenlere de değinen Op. Dr. Fatih Kar, ”Kabız olmamak için düzenli sağlıklı besinler tüketilmeli (sebze, meyve ve özellikle baklagiller) ve bol su (günde en az 8-10 bardak) içilmelidir. Düzenli spor aktiviteleri (örneğin yürüyüş) önerilebilir. Kahve ve alkol tüketimi azaltılmalıdır. Bu önlemlerle dışkılama alışkanlığı düzenlenebilir. Diyete dikkat edilmediği takdirde, makat çatlağının yüzde 30-70 oranında tekrarladığı bilinmektedir” dedi.

Sayfa Yükleniyor...