Balıkesir'in Gönen ilçesinde amatör futbol maçı sırasında 17 yaşındaki yardımcı hakem Halil Berke Aygün'ün kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi ve 12 yaşındaki Beyzanur Önel'in Erzurum'da düzenlenen Minik Kızlar Basketbol Ligi müsabakasında fenalaşarak hastanede yaşamını yitirmesi, çocuk ve erken yaşta görülen kalbe bağlı ölümlere karşı alınabilecek tedbirleri yeniden gündeme taşıdı.

Çocuklarda kalbe bağlı ani ölümün toplumda bilinenden daha sık olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Haşim Olgun, kalp krizine bağlı ölümlerin önlenebilmesi için EKG önerisi getirdi.

12 yaşındaki Beyzanur Önel basketbol oynarken kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
12 yaşındaki Beyzanur Önel basketbol oynarken kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Prof. Olgun, kalp krizi sonucu gerçekleşen ölümlerin önüne geçmek için tüm çocukların okula başlarken sağlık kontrolünden geçirilmesi ve düzenli aralıklarla elektrokardiyografilerinin (EKG) çekilerek değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. 

17 yaşındaki Halil Berke Aygün, futbol sahasında kalp krizine yenildi.
17 yaşındaki Halil Berke Aygün, futbol sahasında kalp krizine yenildi.

SPOR YAPACAK ÇOCUĞUN KALP KONTROLÜNDEN GEÇMESİ ŞART

Olgun, "Bütün çocuklar okula başlarken muayene edilebilir, EKG çekilebilir, belli periyotlarla bu tekrarlanabilir. Ortaokula başlarken, liseye geçtiğinde gibi. Bu şekilde bir önlem alınabilir. Elbette buna rağmen yine ani kalbe bağlı ölümler meydana gelecektir, fakat bu ölümler önemli ölçüde azalacaktır. Spor yapacak çocuklarda, mutlaka bir çocuk kardiyoloğunun görmesi gerekir" dedi.