Anne adaylarına ''gebe okulu''

Sivas'ta anne adaylarına gebelik döneminde neler yapacaklarını anlatmak için ''gebelik okulu'' açılıyor.

05.10.2010 - 14:32

Anne adaylarına ''gebe okulu''

Sivas Devlet Hastanesi'nde oluşturulan ve 15 uzman hekim tarafından eğitim verilecek gebe okulunda, doğuma hazırlık, hastane hazırlığı ve çanta hazırlama, bebek malzeme ve kıyafetleri seçimi, doğum sancıları sırasında kullanılacak temel teknikler, doğum sonrası bakım, emzirme pozisyonları, bebeğin ağlama nedenleri, gaz çıkarma nedenleri anlatılacak.

Gebelik sürecinin sağlıklı geçirilebilmesi için neler yapılacağının da anlatılacağı okulda, gebelik evreleri, gebelikte vücut değişiklikleri, gebelikte kaçınılması gereken kurallar ve bebek bakımıyla ilgili ilk bilgiler verilecek.

7 Ekim 2010’da Sivas Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet vermeye başlayacak gebe okuluna şu ana kadar 16 anne adayı başvuruda bulundu. Sivas Devlet Hastanesi Başhekimi Davut Vecdi Ersöz, 7 Ekim günü 15 uzman kadrosuyla gebeleri, gebelik öncesi ve sonrasında neler yapacakları konusunda bilinçlendirmek, anne ve çocuk ölümlerini azaltmak amacıyla bu okulu açmayı düşündüklerini söyledi.

UZMAN HEKİMLER ÜCRETSİZ EĞİTİM VERECEK
Okulun altyapısını oluşturduklarını, eğitime hazır hale getirdiklerini anlatan Ersöz, 15 uzman hekimin ücretsiz eğitim vereceği okula kentteki tüm gebeleri ve ailelerini davet etti.

Eğitimlerde gebelik döneminde beslenme, anne sütünün önemi, normal doğumun gerekliliği, bebeklerde acil müdahaleler gibi annenin ve bebeğin her türlü sorunlarına cevap verecek eğitimlerin olacağını anlatan Ersöz, okulun açılacağını bir hafta önce duyurmaya başladıklarını, kısa sürede 16 başvuru aldıklarını kaydetti.

İLGİ OLURSA EĞİTİMLER DEVAM EDECEK
Gebelik eğitimine gebe olan kadınların eğitime eşleri veya kayınvalideleriyle birlikte katılabileceğini de ifade eden Ersöz, eğitimlerin hastanenin konferans salonunda verileceğini söyledi.

Ersöz, eğitimlere kadın sağlığı ve doğum uzmanı, çocuk sağlığı hastalıkları uzmanı, psikolog, diyetisyen gibi alanında uzman hekimlerin katılacağını, ilgi devam ettiği sürece eğitime de devam edileceğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...