Anne ben niye doyumsuzum?

Sürekli tüketen modern insan, hep daha fazlasını istiyor ama mutlu olamıyor. Bu durum doyumsuzluğu, doyumsuzluk da ruhsal çöküntüleri ve hastalıkları tetikliyor.

19.02.2014 - 11:17

Anne ben niye doyumsuzum?

Doyumsuzluk, içsel bir fakirleşme ile yani maneviyatı yok edip onun boşluğunu maddeyle doldurmaya çalışmakla tarif edilebilir. Günümüzde anne babaların ortak derdi çocuklarının elindeki ile yetinmemesi, paylaşmayı bilmemesi, aldıkları hiçbir şeye değer vermemesi, sevinmemesi ve sürekli yeni bir şeyler istemesi. Sorun, sadece çocuklarla sınırlı değil, yetişkin kadın ve erkeklerin de sürekli talep ettiğini ancak elde ettikleriyle mutlu olamadıklarını belirten Uzman Psikolog Ayşe Yanık, ‘Anne ben niye doyumsuzum?’ adlı kitabında, hem çocukları hem de yetişkinleri doyumsuzluk hastalığından kurtarmanın formüllerini veriyor.

Modern zamanların insanlarının, ‘gereksiz tüketim’ konusunda çoğu kez çaresiz kaldığını söyleyen Yanık, “Elimizdekilere şükür etmek yerine hep daha fazlanın, daha iyinin, daha güzelin, daha yeninin peşinde koşuyoruz. ‘Daha’lara ulaşmak için anın güzelliklerine sırtımızı dönüyoruz. Bu arayışın sonu ise mutluluk getirmiyor. ‘Doymak’ ve çocuklarımızı ‘doyurmak’ mümkün olmuyor. Sürekli tüketimin sonucu sürekli doyumsuzluk oluyor” diyor.

KENDİNİZİ VE ÇOCUĞUNUZU BU VİRÜSTEN KORUYUN
Doyumsuzluğun ruhsal çöküntüleri, ayrılıkları ve hastalıkları beraberinde getirebileceğine işaret eden Yanık, doyumsuzluğu ‘virüs olarak nitelendiriyor ve kitabı hakkında şöyle konuşuyor: “Doyumsuzluk, sosyal yolla geçen, her kesimden insanın yakalandığı ve tedavi edilmediğinde ruhsal ve bedensel rahatsızlıklara neden olabilen ‘çok bulaşıcı’ bir virüs aslında! Anne Ben Niye Doyumsuzum? tüm anne-babalar ve anne-baba adayları için yazıldı. Doyumsuzluk virüsüne karşı kendinizi ve çocuğunuzu nasıl korunacağınızı ve eğer bulaştıysa nasıl kurtulacağınızı anlatıyor.”

Mutsuz olan, depresyon, tükenmişlik sendromu gibi rahatsızlıklardan dolayı psikolog ya da psikiyatrlara başvuran ve çoğunluğu büyük şehirlerde yaşayan insanlara seslenen Uzman Psikolog Ayşe Yanık; şükretmeyi, paylaşmayı ve elindekiyle yetinmeyi bilen, anne-babasını sevip sayan, kendisine ve kardeşlerine değer veren, hayata umutla bakan çocuklar için anne-babaların bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmasının önemli olduğunu söylüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...