Anne sütü, anneye de şifa

Emzirme annenin hamilelik öncesi kilosuna dönmesini sağlar, yumurtalık ve göğüs kanseri riskini azaltır...

Haberler 21.12.2008 - 20:15

Anne sütü, anneye de şifa

Özel Jimer Hastanesi’nden Opr. Dr. Gülin Okan, anne sütünün bebek ve anne için önemine dikkat çekerek, çocukların en az 1 yıl emzirilmesi gerektiğini söyledi. Dr. Okan, “Emzirme annenin hamilelik öncesi kilosuna dönmesini sağlar, yumurtalık ve göğüs kanseri riskini azaltır” dedi.

1 - 7 Ekim Emzirme Haftası nedniyle açıklamada bulunan Opr. Dr. Okan, anne sütünün birçok hastalığa ve enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olduğunu bildirdi. Emzirmenin çene ve dişeti gelişimine faydalı olduğu gibi ruhsal gelişime katkısının da büyük olduğuna işaret eden Opr. Dr. Gülin Okan, “Anne sütü bebeğin değişen ihtiyaçlarına göre değişim gösterir. Sütün sabah ve akşam içeriği farklıdır. Bebek prematüre doğmuşsa, prematüre bebeğin ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir. Anne sütü bebek için sindirilmesi en kolay olan besindir. Bu nedenle bebekler daha sık beslenmek ister ve daha iyi kilo alırlar. Ayrıca karın ağrısı, gaz sancısı ve kabızlık daha az sıklıkta görülür. Anne sütü alan bebeklerde ‘ani beşik ölümü sendromu (SIDS)’ daha az sıklıkta görülür. Temas, sıcaklık ve yakınlık sağlayarak emzirme ile anne ve bebek arasında özel bir bağ oluşur” dedi.

“EMZİRME ADETA BİR İLAÇ”
Anne sütünün bebekle birlikte anne için de büyük faydaları olduğunu belirten Okan, “Emzirme annenin kalori yakmasını sağlayarak hamilelik öncesi kilosuna dönmesine yardım eder. Yumurtalık ve göğüs kanseri riskini azaltır. Kemikleri güçlendirir. Adet kanamalarının başlamasını geciktirir. Doğum sonrası uterusun normal boyutlarına dönmesine yardım eder” diye konuştu.

Annelerin emzirme döneminde bebeğe birçok olumsuzlukların da geçebileceğinin farkında olması gerektiğini belirten Op. Dr. Gülin Okan, özellikle bebeği etkileyecek sigara, kafein, alkol, asitli içecekler ve ilaçlardan kaçınılması uyarısında bulundu. Op. Dr. Okan inek sütü konusunda da dikkatli olunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...