Anne sütünü temizleyen filtre geliştirdi, ödül aldı

"Anne sütü kadar temiz" deyimi bile var ama annelerin sütü artık o kadar temiz değil. Maruz kaldığımız kimyasallar, ilaçlar hatta makyaj malzemeleri emziren annenin sütüne geçiyor. Prof. Tuğba Tunalı Akbay, anne sütünü tüm bu kimyasallardan arındıran bir filtre geliştirdi ve dünyada ilk olan bu filtreyle, Güney Kore Kadın Buluşçular fuarından gümüş madalya aldı.

Anne-sütünü-temizleyen-filt.jpg

Anne sütü insanın hayatı boyunca tükettiği en saf besin. Ancak günümüz şartları anne sütünün dahi saflığını bozuyor.

Gıdalardaki katkı maddeleri, hormonlar, ilaçlar hatta makyaj malzemeleri emziren annenin sütüne de geçiyor.

Profesör Tuğba Tunalı Akbay, geliştirdiği filtreyle anne sütünü tüm bu kimyasallardan arındırıyor.

ANNE SÜTÜ NE KADAR TEMİZ?

Prof. Akbay, anne sütünü kimyasallardan temizleyen ve kendisine ödül getiren filtre ile ilgili şunları söylüyor:

“Her türlü ilaç, antidepresanlar, ağrı kesiciler, antibiyotikler, kalp ilaçları, tiorit hastaları, diyabet ilaçlarından arındırıyor. İlacın dışına çıkarsak; saç boyası, makyaj malzemesi, günlük yiyeceklerden aldığımız gıda katkı maddeleri gibi bütün kimyasal maddelerde kullanılabilir.”

Profesör Tuğba Tunalı Akbay
Profesör Tuğba Tunalı Akbay

Filtre sayesinde kemoterapi gören kanser hastalarının dahi bebeklerini emzirebilmesi öngörülüyor.

BEBEĞİNİ EMZİREMEDİ, ANNE SÜTÜNÜ TEMİZLEYEN  FİLTRE GELİŞTİRDİ

Prof. Akbay, yıllar önce kullandığı ilaçlar nedeniyle bebeğini emziremeyince bu filtre üzerinde çalışmaya başladı.

Projesine TÜBİTAK destek verdi, uluslararası patentini aldı. Akbay, 19 Haziran'da Güney Kore Kadın Buluşçular fuarında gümüş madalya kazandı.

Akbay, “Bu nano yapının içinde her ilaca ait spesifik antikoru kuvvetli biçimde bağlıyoruz, o filtrenin üzerine o antikorlar yapışıyor ve bağlanıyor. Anten ve televizyon ilişkisi gibi o sinyali yakalıyor ve ondan sonra sütün içinden her türlü ktimyasalı koparıyor” diye konuştu.

HEDEFTE LAKTOZ ALERJİSİ VAR

Filtrenin biberonlara ve saklama kaplarına monte edilebildiğini, sallama poşet şeklinde de kullanıldığını aktaran Prof. Akbay, “Bu filtreler biberonların kapatma kapaklarına konulup üzeri kapatılabilir. Anne sütü saklama poşetinin ile içine sağılan süt saklanabilir” dedi.

Filtrenin süte 15 dakikalık teması anne sütünü tamamen arındırıyor. Laktoz alerjisi olanlar için de bir filtre üzerinde çalışan Akbay'ın hedefi bir an önce seri üretime geçerek filtreyi annelerle buluşturabilmek.

Sayfa Yükleniyor...