Organ bağışıyla annelerine 'hayat vermek' için sıraya girdiler

Yaşları 34 ila 40 arasında değişen dört kardeşin her biri, karaciğer yetmezliği yaşayan annelerine naklin kendisinden yapılmasını istedi. Aralarında büyükten küçüğe doğru bir yol izlenmesine karar verilen kardeşlerin en küçüğünden annelerine karaciğer nakli yapıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.03.2017 - 09:42 | Son Güncelleme : 20.03.2017 - 09:43

Organ bağışıyla annelerine 'hayat vermek' için sıraya girdiler

Konya'da yaşayan ve 1 yıl önce karaciğer yetmezliği teşhisi konulan 4 çocuk annesi Ayşe Küççük (67), rahatsızlığı ilerleyince evlatları tarafından Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine götürüldü.

Hastalığın son evresinde olduğu belirlenen Küççük'e karaciğer nakli yapılması gerektiği belirtildi. Bunun üzerine Küççük'ün çocukları Hatice Akkaş (40), Latife Küççük (38), Arife Kılıç (36) ve Mehmet Küççük (34), naklin kendisinden yapılmasını istedi.

Dört kardeş de verici olmak isteyince aralarında çıkan kısa süreli anlaşmazlık büyükten küçüğe doğru bir yol izlenmesi fikriyle son buldu.

En büyük kardeş Hatice Akkaş'ın kan ve radyolojik tetkikleri uygun çıksa da karaciğeri küçük olduğu için nakile uygun görülmedi. Latife Küççük'ün kalp operasyonu geçirdiği için ameliyata alınamayacağı belirtildi. Arife Kılıç'ta da kan uyuşmazlığı çıkınca en son Mehmet Küççük'e tetkikler yapıldı.

Kan ve radyolojik tetkikleri uygun çıkan Mehmet Küççük'ten alınan karaciğer dokusu, hastanenin organ nakli ekibi tarafından başarıyla anneye nakledildi. Anne ve evladının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Annesine nakil olduğu için kendisini şanslı hisseden Küççük ile kardeşleri yaşadıkları süreci anlattı.

HERKESİN GÖNLÜ OLSUN DİŞE YAŞ SIRALAMASI YAPTILAR

Mehmet Küççük, son zamanlarda hastalığı iyice ilerleyen annesinin sürekli kustuğunu, karnının şiştiğini aktaran Küççük, şunları kaydetti:

"Midesinden sıvı aldırmaya başladığımız anneme nakil kararı alındığında hepimiz 'Nakil benden olsun' dedi. Bunun üzerine herkesin gönlü olsun istedik. Bu yüzden büyükten küçüğe bir yol izlemeye karar verdik. Annemin durumuna üzüntümden uyuyamıyor, hayattan zevk almıyordum. Naklin benden olacağını öğrendiğimde çok mutlu oldum."

Anne Ayşe Küççük de "Evlatlarımın verdiği mücadele beni çok duygulandırdı. Onlarla gurur duyuyorum. Hepsinden Allah razı olsun. Oğlumun küçük bebeği olduğu için vermesinden yana değildim ama hepsi kararlı olduğu için bir şey diyemedim" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...