Annenin depresyonu çocuğu şişmanlatıyor

Dr. Ayça Kaya, annesi ruhsal sıkıntı yaşayan çocukların daha şişman olduğunun klinik araştırmalarla kanıtlandığını söyledi.

Haberler 10.10.2014 - 18:20

Annenin depresyonu çocuğu şişmanlatıyor

Depresyondaysanız ve çocuğunuzun şişmanlamasını istemiyorsanız, bu duruma bir an önce çare bulmanız gerekiyor çünkü depresyon, mutsuzluk, sıkıntı ve stres sadece sizi değil, çocuğunuzu da şişmanlatıyor. Bu bigiyi aktaran İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, çocuğun kilo almasında anne depresyonunun önemine dikkat çekerek şunları söylüyor: “Annesi sıkıntıda olan çocukların daha şişman olduğu artık birçok klinik araştırma ile kanıtlandı. Anne strese girdiğinde çocuğu ile ilgilenme süresi azalıyor. Annenin sadece kendi öz bakımı değil, eve ve hayata olan ilgisi de azaldığı için çocuk tek başına kalıyor. Tek başına ilgisiz kalan çocuklarda, daha düzensiz beslenme ve uyku saatleri, daha düzensiz beslenme içerikleri, daha çok abur-cubur ve paketli ürünler tüketme alışkanlıkları, daha az hareket etme, televizyon ya da bilgisayar başında daha fazla zaman geçirme durumları ortaya çıkıyor.”

Annenin aile için yemek yapmasının, uyku ya da uykusuzluk sürelerinin bile çocuğu direkt etkilediğini vurgulayan Dr. Kaya, “Daha az ilgili, daha az yemek yapan, daha çok uyuyan ya da uykusuzluk çeken anneden en çok etkilenen; hayata onun penceresinden bakan çocukları oluyor” diyor.

Dr. Ayça Kaya, bu nedenle herkesin bazen içinde bulunduğu, mutsuz zaman dilimlerinin, sıkıntı, stress ve üzüntünün çocuğa mümkün olduğu kadar yansıtılmaması gerektiğini söylüyor ve “Bir yakınla, eşle konuşmak ya da gidilebiliyorsa bir psikiyatriste giderek içini dökmek bu sıkıntıyı atlatmaya yardımcı olacaktır” önerisinde bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...