Annenin zor seçimi

6 çocuk annesi Hacer Kamış, böbrek hastası iki kızından durumu daha ağır olanına bir böbreğini vererek hayata tutunmasını sağladı.

Haberler 05.10.2010 - 12:19

Annenin zor seçimi

Burdur'un Bucak ilçesinde yaşayan Kamış ailesinin 6 çocuğundan 17 yaşındaki Hülya ve 13 yaşındaki Ayşenur'a 2004 yılında böbrek hastalığı teşhisi konuldu. Anne Hacer Kamış (40), çocuklarını hayata bağlamak için, fırıncılık yapan eşi Furkan Kamış ile mücadele etmeye başladı.

Hacer Kamış, kızlarından Hülya'nın durumunun ağırlaşması üzerine, böbreğini büyük kızına vermeye karar verdi. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde Doç. Dr. Ayhan Dinçkan başkanlığındaki ekip tarafından gerçekleştirilen operasyonla annenin böbreği, kızı Hülya'ya nakledildi.

Hacer Kamış, yaptığı açıklamada, kızının durumunun ağırlaşmasından büyük endişe duyduğunu, kızı Hülya'ya böbreğini verirken bir an olsun tereddüt etmediğini söyledi. Hacer Kamış, ''İki kızım da hasta, ancak Hülya'nın durumu daha kötüydü. Sürekli tansiyonu yükseliyordu. Çocuğumun bu halde kalmasına dayanamadım. Seve seve böbreğimi verdim'' dedi.

"ANNEM BÖBREĞİNİ BANA VERECEK"
Kardeşiyle aralarında ''Annem böbreğini bana verecek, 'Hayır' bana verecek'' diye şakalaştıklarını anlatan Hülya Kamış ise, durumunun ağırlaşmasının ardından kız kardeşinin, ''Senin daha çok ihtiyacın var'' dediğini aktardı.

Kendisi gibi böbrek hastası olan kişilerin sağlıklarına kavuşmaları için organ bağışının artması gerektiğine işaret eden Hülya Kamış, ''İyileştiğim için mutluyum ama kardeşim ve diğer böbrek hastalarının da benim gibi kurtulmasını istiyorum'' diye konuştu.

Ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Ayhan Dinçkan ise, annenin ve kızının sağlık durumunun iyi olduğu bilgisini verdi. Annenin taburcu olduğunu söyleyen Dinçkan, Hülya'nın da kısa sürede içinde taburcu olacağını kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...