Annie Lennox AIDS için yürüdü

İskoçyalı ünlü şarkıcı Annie Lennox ile 'İnsan Hakları ve HIV/AIDS: Şimdi Her Zamankinden Daha Fazla' kampanyası kapsamında Viyana sokaklarında yürüyüş yapıldı.

Haberler 23.07.2010 - 09:52

Annie Lennox AIDS için yürüdü

BM HIV/AIDS ile mücadele kuruluşunun (UNAIDS) iyi niyet elçisi olan rock şarkıcısı Annie Lennox ile birlikte, her ülkeden, her yaştan, her cinsel kimlikten kadın ve erkek, haklar üzerinden mesaj vermek için bir aradaydı.

Saat 20:00'de konferans delegeleri ve halk yürüyüş için Schottentor da buluşarak tarihi Heldenplatz meydanına kadar pankartlar, düdükler ve vuvuzellalar eşliğinde yürüdü.

UNAIDS Başkanı Michel Sidibe, Küresel Fon Başkanı Michel Kazatchkine ve Uluslarasası AIDS Topluluğu Başkanı ve Viyana AIDS Kongesi düzenleyicisi Julio Montanede yürüyenlerin başındaydı.

Aktivistler, "Herkes için insan hakkı, Tedavi insan hakkıdır, İnsan hakları önemlidir, Benim bedenim, benim seçimim, Sex işçiliği de iştir, Hakları koruyun, AIDSi durdurun, Kadınların hakları, hemen şimdi, Cinsellik insan hakkıdır" yazılı pankartlar taşıdı.

Meydana varıldığında Viyana Kongresinin ana teması olan, 'Haklar burada, Haklar şimdi' sloganı ve AIDS ile mücadelede daha fazla kaynak talebi Sidibe ve Kazatchkine tarafından da dile getirildi.

Annie Lennox Annie Lennox

"CİNSEL KİMLİK VE YÖNELİM AYRIMCILIĞINI DURDURUN"
Başkanlardan sonra sahneye çıkıp söz alan tüm aktivistler, yaşanan damgalamaya ve ayrımcılığa dikkat çekti. Cinsel yönelim, cinsel kimlik, cinsiyet, yaş, etnik köken, ırk, engellilik temelinde yapılan her türlü ayrımcılığın önlenmesinin HIV'e yönelik ayrımcılığın önlenmesinde önemli rolü olduğu vurgulandı.

BM iyi niyet elçisi, şarkıcı, aktivist Annie Lennox konserinden önce HIV yayılımın en yüksek olduğu Doğu Avrupa ülkelerinin hükümet başkanlarına, "Siz neden burada değilsiniz, neredesiniz? Ülkenizde böylesine büyük bir sorun yaşanırken siz bunu görmezden geliyorsunuz" diye seslendi.

HIV'E VE İNSAN HAKLARINA IŞIK TUT
Avusturya hükümetini Küresel Fona az miktarda fon verdiği içi eleştiren Lennox, "Bu konferans Viyana kentine 45 milyon Euro kazandırdı" diyerek, bu paranın Küresel Fona aktarılmasını istedi.

Canlı performansının ardından 1 dakikalık sessizlikte, "HIV'e ve insan haklarına ışık tut" sloganı ile HIV'den dolayı kaybedilen insanlar anıldı.

Sayfa Yükleniyor...