"Antibiyotiklerimiz yetersiz kalacak"

Yeni önlemler alınmazsa çok basit enfeksiyonların bile ölümle sonuçlanabileceğine vurgu yapan TÜBA Başkanı Acar, "Bizim şu anda gramlarla ifade ettiğimiz antibiyotiklerimiz kifayetsiz kalacak gibi görünüyor" dedi.

Anadolu Ajansı 04.06.2016 - 10:51 | Son Güncelleme : 04.06.2016 - 10:52

"Antibiyotiklerimiz yetersiz kalacak"

Türkiye Bilimler Akademisinin düzenledeği "TÜBA-İnsan ve Hayvan Sağlığında Akılcı Antibiyotik Kullanımı ve Antibiyotik Dirençlilik Sempozyumu'nda konuşan TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, konuşmasında, "Yeni önlemler alınmazsa çok basit enfeksiyonlar bile ölümle sonuçlanabilir" şeklindeki haberlerin giderek arttığını belirterek, "Bizim şu anda gramlarla ifade ettiğimiz antibiyotiklerimiz kifayetsiz kalacak gibi görünüyor" ifadesini kullandı.

TÜBA Konsey Üyesi ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur da aşı plazma ürünlerin ve Türkiye'nin acil ihtiyacı olan ilaçların uzun vadede yerli üretiminin yapılması için altyapının geliştirilmesini hedeflediklerini bildirdi. Keleştemur, şunları kaydetti:

EN ETKİLİ SAATTE ANTİBİYOTİK KULLANIMI İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK

"Antibiyotikleri de ilgilendiren bir alan GENOM Projesi 2003’te tamamlandı. TÜSEB olarak da 100 bin kişiyi kapsayan bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Bu da bizim toplumsal olarak genetik yapımızı ortaya koyacak ve ilaç geliştirmeye dair bilginin ortaya çıkartılmasına yardımcı olacak. Çünkü muhtemelen Sağlık Bakanlığı kişiye yönelik tedaviyi, önümüzdeki yıllarda uygulayacak. Kimya alanında ödül alan Aziz Sancar grubunun keşfinden sonra ilaçların en etkili olduğu saatleri bilebileceğiz. Bütün bu gelişmeler TÜSEB’in çalışma alanları içinde olacak."

"ANTİBİYOTİKLERİN ÖMRÜ ÇOK KISA OLDU"

Türkiye Halk Sağlığı Başkanı İrfan Şencan "Antibiyotiklerin dünyada ömrü çok kısa oldu; bir yüzyıl içinde hem keşfettik hem de bitirdik; şimdi de kurtarmaya çalışıyoruz, ne kadar başarılı olacağımızı göreceğiz. Bu yüzden TÜBA’nın bu girişimi elbette çok önemli. Bunu biz Sağlık Bakanlığı olarak da gündemimizde tutuyoruz, ama daha çok ve daha üst düzeyde sahiplenmeliyiz ki bitirme sürecini yavaşlatalım ve yeni keşiflere fırsat tanıyalım." dedi.

Sayfa Yükleniyor...