“Antibiyotiklerin altın çağı sona erdi”

Antibiyotik kullanımının arttığını belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengiz Uzun, “Viruslerin neden olduğu hastalıklarda ve her ateşli durumda gereksiz yere kullanılması, uygun doz ve sürelerde kullanılmaması gibi nedenler antibiyotiklere karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tedavi edilememesine yol açtı” dedi.

ntv.com.tr 18.10.2016 - 12:29

“Antibiyotiklerin altın çağı sona erdi”

Başlangıçta mikroorganizmaların direnç geliştirme sorununa çözüm olarak yeni antibiyotikler bulunmuşsa da, her yeni antibiyotiğin kullanıma girmesini takip eden yıllar içinde yeni direnç şekilleri ortaya çıktığını aktaran Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengiz Uzun, “Antibiyotiklerin altın çağı sona ermiştir. Son yıllarda da eskisi gibi çok sık yeni antibiyotikler geliştirilememektedir” değerlendirmesinde bulundu.


ANTİBİYOTİK EN ÇOK TÜKETİLEN İLAÇLARIN BAŞINDA GELİYOR

Antibiyotik direncinin, hastalıkların tedavi edilememesine, ilaçlara bağlı yan etkilerin görülme sıklığında artışa ve gereksiz sağlık harcamalarına yol açtığını vurgulayan Uzun, ülkemizdeki sağlık harcamalarının üçte birini ilaç harcamalarının oluşturduğunu ve bu tabloda antibiyotiklerin de başı çektiğini söyledi.


“Günümüzde tüm antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerin neden olduğu hastalıklar ile karşı karşıyayız” diyen Dr. Uzun, “Tedavi etmekte zorlandığımız hasta sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Gerekli önlemleri alınamaz ise savaşı mikroplar kazanacaktır. Bu savaşta devletlere, sağlık otoritelerine, ilaç sanayine, sağlık çalışanlarına ve hastalara çok büyük görevler düşmektedir” ifadesini kullandı.

ANTİBİYOTİK KULLANMADAN ÖNCE BİLMENİZDE FAYDA VAR!

• Mutlaka doktorunuza danışın.
• Antibiyotikler soğuk algınlığı, nezle, grip gibi viral hastalıklarda işe yaramaz.
• Her ateşli antibiyotik kullanılmasına gerek yok.
• Antibiyotiklerin ishal gibi yan etkileri olabilir. Bazı yan etkiler ölüme yol açabilir.
• Antibiyotikleri mutlaka doktorunuzun önerdiği miktarda ve saatlerde kullanılmalı.
• Kendinizi iyi hissetseniz bile tedaviniz tamamlanmadan antibiyotiği kesmeyin.
• Tedavi bittiğinde kalan antibiyotikleri saklamayın.
• Başkası için yazılmış antibiyotiği asla kullanmayın. Yararı olmayacağı gibi zarar görebilirsiniz.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengiz Uzun, bu önerilere ek olarak, “En önemlisi, infeksiyon hastalıklarının önlenmesinin olmazsa olmazı el yıkamayı unutmamalıyız. Ellerimizi ve çocuklarımızın ellerini sık sık yıkamalıyız” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...