Astım hastalığı nasıl tedavi edilmeli?

Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon astım hastası olduğunu belirten Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Bayram, “Astım, tedavi edilebilen bir hastalıktır. En iyi tedavi, astım yapan faktörlerin iyi belirlenmesi ve bunlardan korunma yollarının iyi bilinmesidir" diye konuştu.

Anadolu Ajansı 07.05.2019 - 11:47

Astım hastalığı nasıl tedavi edilmeli?

Astım hastalığında en iyi tedavinin astım yapan faktörlerin iyi belirlenmesi ve bunlardan korunma yollarının iyi bilinmesi olduğunu vurgulayan Türk Toraks Derneği Başkanı Profesör Doktor Hasan Bayram, 7 Mayıs Dünya Astım Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astım hastası bulunduğunu söyledi.

Tedavi uyumsuzluğunun en önemli nedeninin cihazları doğru kullanamamak olduğunu vurgulayan Türk Toraks Derneği Astım Alerji Çalışma Grubu Başkanı Doçent Doktor Ömür Aydın ise astımın, tekrarlayan ve ataklar halinde gelen nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterdiğini anlattı.

Hastalığın, akciğer içi hava yollarında mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesi sonucu daralmaya neden olan kronik bir akciğer hastalığı olduğunu aktaran Aydın, tedavi konusunda şunları paylaştı:

"Astım tedavisinin amacı hastalığın kontrol altına alınmasıdır. Uygun ilaç tedavisinin verilmesi ile astım belirtileri kontrol altına alınabilmektedir. Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar. Bu ilaçlar özel cihazlar ile verildiğinden tedaviye başlanırken cihazların kullanım şekli mutlaka hastalara anlatılmalıdır. Tedavi uyumsuzluğunun en önemli nedeni bu cihazları doğru kullanamamaktır."

“ASTIM HASTALARI DÜZENLİ TEDAVİ ALTINDA SPOR YAPABİLİR"

Aydın, astım hastalarının dikkat etmeleri gerekenleri ise şöyle sıraladı:

"Diğer bütün kronik hastalıklar gibi astım da düzenli hekim kontrolü gerektirir. Bu kontroller hastanın yeterli ve uygun ilaçlarla tedavisini devam ettirmesini, ilaçların yan etkilerinden hastaların korunmasını da sağlar. Astım hastaları düzenli kullanılan ilaç tedavisiyle iş ve okul dahil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler. Ancak günlük yaşam esnasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Sigara, hava kirliliği, enfeksiyonlar ve bazı alerjenlerden kaçınmak gerekir. Ayrıca aşırı kilolu hastaların kilo vermesi, sağlıklı beslenilmesi ve fiziksel aktivite yapılması yakınmaların kontrolü için önem taşımaktadır. Astımlı hastalar düzenli tedavi altında spor ve aktiviteleri kısıtlamadan yapabilir."

VİDEO: TÜRKİYE'DE HER 7 ÇOCUKTAN BİRİ ASTIM HASTASI

Sayfa Yükleniyor...