‘Astım’a alışmayın!

Türk Toraks Derneği Astım ve Alerji Çalışma Grubu’nun raporuna göre, astım şikayetlerine alışan hastalar hekime başvuruda geç kalıyor, bu da hastalığın ilerlemesine neden oluyor.

‘Astım’a alışmayın!

Astımın, tüm dünyada 300 milyon, Türkiye'de ise 4 milyon kadar insanı etkilediği tahmin ediliyor.

Her yaşta ortaya çıkabilen bu hastalık, çocukluk döneminde daha sık görülüyor. Görülme sıklığı yaşam ve çevre koşullarının değişmesine bağlı olarak giderek artabiliyor.

Hastalığın kronik ve değişken özelliği, astım hastalarının, yakınmalara alışmasına neden olabiliyor, bu nedenle de iyi olabileceklerini bilmeyen hastalar, hekime başvuruda geç kaldıkları için hastalıkları ilerliyor. Oysa astım uygun tedavi ile kontrol altına alınabiliyor. Bu nedenle bu yıl 3 Mayıs Dünya Astım Günü'nde, tüm dünyada ve Türkiye'de geçen yıl da olduğu gibi ''Astımınızı kontrol edebilirsiniz'' ana temasının işlenmesine devam edilecek.

Astım hastası için kontrol altında tutulmak; gündüz astım yakınmalarının bulunmaması, gece astım nedeni ile uyanmama, hastalığı tedavi eden ve kontrol altında tutan ilaçları kullanırken ayrıca hızlı etkili nefes açıcı ilaçlara gereksinimin olmaması, nefes ölçümlerinin normal düzeyde tutulması ve günlük işlerin engellenmeden yapılabilmesi anlamını taşıyor.

HASTALARIN YÜZDE 1,25'İNDE TAM KONTROL SAĞLANIYOR
Rapora göre, dünyada ve Türkiye'de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gereken her türlü ilaç ve tedavi bulunuyor, ancak buna rağmen Türkiye'de astımlı hastaların yalnızca yüzde 1,25'inde bir yıl boyunca tam kontrol sağlanabiliyor. Bu oran, Batı Avrupa'da yüzde 5,3 olarak gerçekleşiyor. Astım hastalarının yüzde 90'ı gündüz yakınma yaşarken yüzde 60'ı gece uyanıyor.

Son bir yılda her 4 astım hastasından biri hastaneye yatarken, yarısı acil servislere başvuruda bulundu. Bu sonuçlar önlenebilir sağlık harcamalarında ciddi artışlara neden oluyor. Astım hastalarının yüzde 80'i günlük yaşamının bu hastalıktan etkilendiğini belirtirken, ancak yüzde 43 gibi yüksek bir oranı iyimser bir algılama sonucu, hastalığının kontrol altında olduğunu düşünüyor.

Astım için Küresel Girişim (GINA-www.ginasthma.org) ile iş birliği içinde sürdürülen Dünya Astım Günü aktiviteleri ve bu konudaki diğer çabalarla gelecek 5 yılda astıma bağlı hastanede yatışlarının yüzde 50 oranında azaltılmasına yönelik bir kampanya da başlatıldı. Bu amaca ulaşmak için astım hastalığının önemi ve hastalığın kontrol kavramı konusunda farkındalık oluşturulmaya çalışılıyor. Erişkinlerde iş gücü, çocuklarda okul devamlılığında azalmaya neden olan bu hastalık için başta hastalar olmak üzere hasta yakınları, hastane personeli ve eczacıların bilgilendirmesi önem kazanıyor.

Türk Toraks Derneği son yıllarda bütün bu sayılan gruplar için Türkiye'nin birçok ilinde çok sayıda toplantı düzenledi ve her bir grup için ayrı eğitim kitapları ve slayt setleri hazırladı. Bu yıl da 3 Mayıs'ta Dünya Astım Günü'nde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de 30'u aşkın ilde etkinlikler ve bilgi paylaşımı yapılacak. Toplantılar, hastalar ve yakınları ile tüm ilgililere açık olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...