Astımı kontrol edebilirsiniz

Türkiye’de yaklaşık 4 milyon astım hastası bulunuyor. Kronik bir solunum yolu hastalığı olan astıma yakalananların ancak yüzde 1,25’i hastalığını tam olarak kontrol altında tutmayı başarıyor.

27.04.2011 - 15:46

Astımı kontrol edebilirsiniz

3 Mayıs Dünya Astım Günü nedeniyle açıklama yapan Türk Toraks Derneği Astım ve Alerji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, astım hastalarının doğru tedavi ile sorunsuz bir hayat geçirebileceğine dikkat çekti.

Kronik bir solunum yolu hastalığı olan astımın tüm dünyada yaklaşık 300 milyon kişiyi etkilediği tahmin ediliyor. Büyük şehirlerdeki hava kirliliğine ve küresel ısınmanın olumsuz etkilerine bağlı olarak görülme sıklığı sürekli artan astımı, uygun tedavi ile kontrol altına almak mümkün. Hastalık birçok zaman kolay tedavi edilebilse de Türkiye’de bulunan 4 milyon astım hastasının yalnızca yüzde 1,25’ i hastalığını tam olarak kontrol altında tutabiliyor.

Türk Toraks Derneği Astım ve Alerji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız bu yıl tüm dünyada “Astımınızı kontrol edebilirsiniz” temasına vurgu yapıldığını söyleyerek, “Astım doğru tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalık. Ancak ne yazık ki bu konuda hastalar yeterli bilgiye sahip değil. Sorunsuz bir hayat geçirebileceğini bilmeyen hastalar hekime başvurmakta gecikiyor” diye konuştu. Yıldız, Türk Toraks Derneği’nin 3 Mayıs’ta 30 ilde ücretsiz hasta bilinçlendirme toplantıları gerçekleştireceğini sözlerine ekledi.

HASTALARIN YARISI ACİLE BAŞVURUYOR
Geçtiğimiz bir yıl içinde her 4 astımlıdan birinin hastaneye yatırılmasına ve neredeyse yarısının acil servise başvurmasına neden olduğunu belirten Prof. Dr. Yıldız, “Astım özellikle çocukluk dönemlerinde daha sık görülüyor. Erişkinlerde işgücü, çocuklarda ise okul devamlılığında azalmaya neden olan bu hastalık için başta hastalar olmak üzere hasta yakınları, hastane personeli ve eczacıların bilgilendirmesi çok önemli” dedi.

Prof. Dr. Yıldız, Astım için Küresel Girişim ile işbirliği içinde sürdürülen Dünya Astım Günü aktiviteleriyle önümüzdeki 5 yılda astıma bağlı hastanede yatışların yüzde 50 azaltılmasına yönelik bir kampanya başlatıldığını da sözlerine ekledi. Yapılan araştırmalara göre astım hastalarının yüzde 80’inin günlük yaşamlarında astım nedeniyle sıkıntı çektiğini belirten Prof. Dr. Yıldız “Astımlarından yakınan bu kişilerin yüzde 43’ü hastalıklarının kontrol altında olduğunu düşünüyor. Bu durum astımın kronik seyri nedeniyle hastaların yakınmalara alışmasından kaynaklanıyor" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...