Atatürk Havalimanı’nda hacı adaylarına aşı

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Suudi Arabistan'a gidecek hacı adaylarına, domuz gribi aşısı yapıldı.

Anadolu Ajansı 04.11.2009 - 16:45

Atatürk Havalimanı’nda hacı adaylarına aşı

Suudi Arabistan'a hareket edecek hacı adayları, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali gidiş katında açılan ''Hac H1N1 Aşı Odası'' yazılı aşı merkezine gelerek ''domuz gribi'' aşılarını oldu.


İstanbul Fatih'ten hacca gitmek üzere Atatürk Havaalimanı'na gelen 66 yaşındaki Adil Kodal, aşıyı isteyerek yaptırdığını ifade ederek, ''Hiçbir çekince duymadım. Sağlık için güzel bir uygulama'' dedi. ''Domuz gribi'' aşısı üzerinden yapılan tartışmalara itibar etmediğini dile getiren Kodal, ''Tartışmalar yararsız. Herhalde güvenilir olmasa halka yapılmaz. Güvenilir buluyorum, güzel bir şey. Pek çok profesör bu konuda konuştu, tartıştı. Bana göre yapılması doğru'' diye konuştu.

Bursa'dan hacca gitmek üzere Atatürk Havalimanı'na gelen hacı adaylarından 64 yaşındaki Süleyman Aybay da ''domuz gribi'' aşısı olduğunu ifade ederek, ''Yurt dışına çıktığımız için yaptırmazsak orada sorun çıkabilir düşüncesiyle aşımı yaptırdım. Bize verilen aşı kartları ile bu merkezde aşımızı olduk. Daha önce menenjit aşımızı yaptırmıştık. Müftülüklerde bize yurt dışında sorunla karşılaşmamamız için bu aşıları yaptırmamız gerektiği söylendi'' şeklinde konuştu.

Aybay, aşı konusunda tartışmalar yaşandığının hatırlatılması üzerine de ''Ben hiçbir tereddüt yaşamadım. Çünkü bu uygulama uluslararası meşruluk kazanmış bir aşı uygulaması. Hiçbir endişe duymadan yaptırdım. Kimse de bizi 'aşı ol' veya 'olma' diye zorlamadı. Sadece 'yaptırırsanız iyi olur' diye söylediler'' dedi.

Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü Atatürk Havalimanı Denetleme Merkezi tarafından açılan merkezde ''domuz gribi'' aşısı olamayan hacı adaylarına iki gün boyunca aşıları yapılacak. Merkeze bu amaçla iki bin doz ''domuz gribi'' aşısı gönderilirken, 10 sağlık personeli de vardiyalı olarak merkezde görev yapacak.

Aşı uygulamasına, iki günün ardından İl Sağlık Müdürlüğü tarafından şehir merkezinde oluşturulan merkezlerde devam edileceği bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...