İngiliz uzmanlara göre, bilgisayarlı tomografiye her giriş, insanı kansere biraz daha yaklaştırıyor.

İlişkili Haberler


Tomografinin, gönderdiği ışınlarla çok fazla radyasyon yaydığı ve kanser riskini ciddi ölçüde artırdığı iddiası üzerine, İngiltere Sağlık Bakanlığı bu uygulamaya kısıtlama getirme kararı aldı.

Uzmanlara göre, sık tomografi çekilen vücutta biriken radyasyon, İkinci Dünya Savaşı’nda Hiroşima'ya atılan atom bombasından kurtulanlarla eş düzeyde.

NTV, benzer bir çalışmanın Ankara'da; Sağlık Bakanlığı'nda da yürütüldüğünü ortaya çıkardı. Bakanlık, sağlıklı kişilerin güçlü medikal bir sorun olmadan radyoloji cihazlarına tabi tutulmasını yasaklayan Tıbbi Işınlamalar Yönetmeliği’ni hazırlıyor. Amaç, radyoloji cihazlarının gereksiz kullanımının önüne geçmek.


Halen konuyla ilgili tek düzenleme Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun cihazların kurulumuna lisans vermesiyle sınırlı. Yeni yönetmelikle, sağlıklı kişilerin yeterli tıbbi gerekçe olmadan radyoloji cihazlarına tabi tutulması yasaklanacak.

Ayrıca Nisan ayı sonunda, medikal görüntüleme cihazlarının denetimini artıran bir protokol imzalanacak. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, denetimleri yapmak amacıyla özel kuruluşları yetkilendirecek. Bu kuruluşlar, tıbbi görüntüleme merkezlerindeki cihazların durumuyla ilgili Sağlık Bakanlığı'na rapor verecek.

Radyasyon oranı uluslararası standartlardan yüksek olan cihazlar, önlem alınmazsa hurdaya çıkarılacak. Yurt genelindeki tüm tıbbi görüntüleme görevlileri de Ankara'da eğitimden geçirilecek.