Av Mevsimi filminin yönetmeni Yavuz Turgul ve oyunculardan Şener Şen ile Melisa Sözen, Türk Böbrek Vakfı’ndaydı.

Türk Böbrek Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk, diyaliz tedavisi gören hastalarla görüşen Yavuz Turgul ve Şener Şen ile Melisa Sözen'e, hastalığın tedavisi hakkında bilgi verdi.

Hasta ziyaretinin ardından, Vakfın konferans salonunda düzenlenen plaket töreninde konuşan Erk, ''Av Mevsimi'' gibi filmlerle, böbrek sağlığı ve nakil konularına kamuoyunun dikkatinin çekildiğini belirtti. Bu konuda ciddi bir aracı mafyasının bulunduğunu ifade eden Erk, bunların önlenmesi gerektiğini kaydetti. Erk, devletin bu konuda gereğini yaparak, hastalara böbrek nakli için 34 bin TL katkı sağladığını anlattı.

Organ konusunda arz talep dengesizliğine dikkati çeken Timur Erk, ''Türkiye'de, 70 bin civarında hastamız kronik böbrek yetmezliği nedeniyle makine bağımlısı ise ve bunların içinden, muhtelif nedenlerle 25 bini böbrek nakli için sıra bekliyorsa, ancak 25 bine karşılık yüzde 10'u 2 bin civarında nakil oluyorsa, bu nakillerin sadece yüzde 30'u kadavradan, yüzde 70'i canlıdan oluyorsa terslik var demektir. Bizim insanımız son derece gönülden vericidir, ancak bu konuda cimri'' dedi.

Filmin yönetmeni Turgul da filmin, dolaylı şekilde olsa da organ nakli ile ilgili bir meseleyi gündeme getirmesinden memnuniyet duyduklarını anlatarak, gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında oldukça geri kalan Türkiye'de organ bağışı ve nakil meselesinin üzerinde durulması gerektiğini ifade etti.

Turgul, organ bağışında bir toplum bilincinin yaratılması gerektiğini ifade ederken, bunun için bütün kurumların el ele vererek çalışmak zorunda olduğunu, toplumun tutucu davranışlardan sakınması gerektiğini söyledi.

Oyunculardan Şener Şen de toplumun dikkatini çekmek için bu daveti severek kabul ettiklerini belirterek, ''Organ naklinde de toplumun duyarlılığını öne geçirebilirsek, kendimizi mutlu hissederiz'' diye konuştu.

Oyunculardan Melisa Sözen de organ nakli için sırada bekleyen birçok insanın bulunduğunu, toplumun bu konudaki yanlış bilgileri ve hassasiyeti konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Erk, ''Av Mevsimi'' filminin yönetmeni Turgul ve oyuncularından Şen ile Sözen'e plaket verdi.