Fransa'da yayımlanan L'est Republicain gazetesi domuz gribi salgınını değerlendirirken, insanın yaptığı hatalara dikkat çekiyor:
“Deli dana ve kuş gribinden sonra şimdi de domuz gribi… Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde alarma geçerek salgın riskine karşı uyardı. Risk varlığını sürdürüyor. Kötü bir bilim-kurgu filmini hatırlatan bu grip, uluslararası araştırmacıları huzursuz ediyor. Gerçi önceki salgınlardan öğrenilen tedavi yöntemleri var ama insan yanlış yapmaktan vazgeçmiyor. Kâr elde etme hevesi, doğal dengeyi hiçe sayarak daha fazla üretme yarışı ve kayıtsızlık, ortaya çıkan yeni salgınla ilgili korkuları artırıyor.”

İlişkili Haberler


İsviçre'nin Zürih kentinde çıkan Tages Anzeiger gazetesi de salgını kuş gribi ile karşılaştırıyor:
“Uzmanlar, uzun süre önce böyle bir senaryoya karşı uyarmıştı. Domuz, kuş ve insanda görülen virüslerin karışarak özellikleri bilinmeyen yeni bir tür virüs oluşabileceğini söylemişlerdi. Nitekim insandaki bağışıklık sistemi için yeni ve bu yüzden de bir o kadar tehlikeli olan bir virüs ortaya çıktı. Virüsün dünya için ne kadar tehlikeli olduğu henüz bilinmiyor. Ama kuş gribi ile karşılaştırıldığında, şu ana kadar elde edilen veriler ışığında, daha az ölümcül olduğu görülüyor. Ama bu virüsün de tehlikeli olduğu elbette şüphe götürmez.”

İtalyan La Stampa gazetesi, Avrupa'nın dünya finans sisteminin merkezi olabilmesi için bu krizi fırsat olarak görüyor:
“Devam eden küresel ekonomik kriz yüzünden Amerikan ekonomisinin zayıflaması, Avrupa açısından kazançlı senaryolar ortaya çıkarıyor. Yaşanmakta olan resesyonun sadece ABD'de değil, Avrupa'da güçlüklere yol açtığı ve daha fazla ekonomik ve mali önlemler gerektirdiği aşikâr. Ama kriz önümüzdeki aylarda derinleşmeye devam ederse ve Avrupa'daki hükümetler de sıfır faiz uygulaması yerine vergi indirimleri ile devlet yardımları konusunda anlaşırsa, bu iyi sonuçlar doğurabilir.”