İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde yapılan "Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı’nda konuşan DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Zsuzsanna Jakab, Avrupa ülkelerinin sağlık alanında belirlediği "Sağlık 2020 Stratejisi" hakkında bilgi verdi.

Stratejinin 6'ıncı aşamasına geçildiğini, 1 Ocak 2014'den itibaren uygulamaya başlanacağını ifade eden Jakab, Avrupa'daki birçok ülkenin kendi sağlık stratejilerini Sağlık 2020'ye uyumlaştırdığını, bu kapsamda yerel yönetimlerin de aktif rol oynayacağını ifade etti.

Bölge Ofisi toplantıları nedeniyle 10 gündür İzmir'de olduğunu, bu kente "müptela" olduğunu dile getiren Jakab, sağlık konusunda öne çıkan İzmir'e "fahri hemşehrilik" başvurusunda bulunacaklarını söyledi.

Jakab, son 10 yılda Türkiye'nin büyük adımlar attığını, sağlık programı, çocuk ve kadın ölümlerinin azaltılması noktasında birçok ülkeye örnek olduğunu da sözlerine ekledi.

YEREL YÖNETİMLER İÇİN 75 KRİTER
Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yerel yönetimlerin halk sağlığı konusunda en temel aktörler arasında olduğunu belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu da sağlıklı kent kavramının sadece sağlık hizmetlerinin kalitesini göstermediğini, kentte yaşayanların fiziksel ve çevresel refahını artırma yolunda atılmış tüm adımların bu kavram içine girdiğini belirtti.

Bu olanakların eşit biçimde dağıtılmasını sağlamak için çalıştıklarını, İzmir halkının gücünü eşitlik ve güvenle mayalayıp hayat kalitesinin yüksek olduğu sağlıklı ve sürdürülebilir bir kent yaratmayı hedeflediklerini ifade eden Kocaoğlu, Türkiye'deki toplam ileri biyolojik kapasitesinin dörtte birinin İzmir'de olduğunu, İzmir Körfezi'ni yeniden yüzülebilir kılmak için dünyanın en iddialı çevre projelerinden birini gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Kocaoğlu, Türkiye'de tam teşekküllü belediye hastanesine sahip tek belediye olduklarını, sosyal güvencesi olan ve olmayan tüm vatandaşlara kaliteli sağlık hizmeti sunduklarını, okullarda sağlık taraması yaptıklarını, evde bakım hizmeti verdiklerini anlattı.

İZMİR'İN EXPO 2020 ADAYLIĞI
DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Sağlık ve Refah Yönetişim Bölümü Başkanı Agis Tsouros, İzmir'in EXPO adaylığıyla ilgili soru üzerine, İzmir'i EXPO 2020 için "sağlık" temasını belirlemesinden ötürü tebrik ettiklerini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği "Sağlık 2020" hedeflerinin bu temaya yansıdığını kaydeden Tsouros, "Sağlık 2020 ile EXPO 2020 çok yakın, bu ikisini birleştirebilecek çok şey var. Birleşmiş Milletler olarak sadece bir adayı destekleyemeyiz, diğer adaylar da var. EXPO'nun temasının sağlığa adanmasından dolayı DSÖ ve Sağlıklı Kentler Birliği olarak bu temayı seçtiğinden ötürü İzmir'i takdir edebiliriz" dedi.

37 ülkeden 400 ziyaretçinin katıldığı toplantı 3 gün sürecek.