Avrupa'daki grip salgını Türkiye'ye sıçrayabilir!

Uzun zamandır grip salgınlarıyla uğraşan Avrupa ülkelerinde önümüzdeki haftalarda büyük bir grip dalgası bekleniyor. Bu salgının Türkiye'yi de etkilemesi ihtimal dahilinde.

Anadolu Ajansı 23.02.2015 - 16:29

Avrupa'daki grip salgını Türkiye'ye sıçrayabilir!

Avrupa’da büyük bir grip dalgası beklendiğini ifade eden Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, "Sık temasımızın olması nedeniyle bu dalganın ülkemizi etkilemesi ihtimal dahilindedir" uyarısında bulundu. 

Gribin kolay ve hızla yayılan, öksürük ve hapşırık ile ağızdan saçılan damlacıkların teması sonucu bulaşan bir enfeksiyon olduğunu hatırlatan Hatipoğlu, gribal enfeksiyonlarla mücadelede bağışıklık sisteminin iyi olması gerektiğini dile getirdi.

Bu enfeksiyonun özellikle bağışıklık sistemi tam gelişmediğinden çocuklarda ve direnci azalmış yaşlılarda daha etkili olduğunu anlatan Hatipoğlu, "Ayrıca kalp, akciğer, böbrek ve şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olanlarda ağır seyretmekte ve ölümcül olabilmektedir. Dengesiz beslenme, yorgunluk, sigara ve alkol kullanımı da hastalığın seyrini arttırmaktadır" diye konuştu.

"AVRUPA SALGINI TÜRKİYE'Yİ DE ETKİLEYEBİLİR"

Avrupa'daki gribal enfeksiyonların süratle yayıldığı, ciddi sayıdaki kişiyi etkilediği, hastalığın ağır ve uzun seyretmesi sonucunda yüksek iş gücü kayıplarına sebep olduğu yönünde bilgiler bulunduğunu aktaran Hatipoğlu şöyle devam etti: "Avrupa'nın yanı sıra Uzakdoğu ve Rusya’dan da ciddi sayıda ölümlere yol açan vakalar bildirilmektedir. Şu an ülkemizde görülen mevsimsel grip vakaları olağan seyrini yapmaktadır. Önümüzdeki haftalarda Avrupa’da büyük bir grip dalgası beklenmektedir. Sık temasımızın olması nedeniyle bu dalganın ülkemizi etkilemesi ihtimal dahilindedir."

TOKALAŞMAYIN, YAKIN TEMASTAN UZAK DURUN

Hatipoğlu, gribal enfeksiyonlarda kalabalık ortamlar ve tokalaşmanın bulaşmayı arttırdığını, bu nedenle temastan kaçınmak gerektiğine işaret etti.

En iyi korunma yönteminin ellerin iyi yıkanması ve kalabalık ortamlarda maske takılması olduğunu anlatan Hatipoğlu, "Tedavide eğer bir komplikasyon yoksa antibiyotik veya benzer ilaç kullanmaya gerek yoktur. C vitamini grip virüsünün iyileşmesine yüzde 20 civarında katkı sağlar. Bu hastalıkta önemli olan istirahat ve bol sıvı alımıdır" ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...