Avustralya dondurulmuş sperme izin vermedi

Avustralya'nın Victoria eyaletinde bebek sahibi olmak isteyen bir kadının, eşinin ölmeden önce dondurulan spermlerini kullanmasına izin verilmedi. Sağlık Kurulu, bu karara gerekçe olarak, kadının kocasının yazılı izni olmamasını gösterdi.

ntv.com.tr 31.12.2018 - 09:33

Avustralya dondurulmuş sperme izin vermedi

BBC&de yer alan abere göre sağlık kurulu raporunda adı açıklanmayan kadınla kocası 9 yıllık evliydi.

Başından itibaren çocuk isteyen çifte, erkeğin genetik rahatsızlığı nedeniyle tüp bebek tedavisini denemeleri önerildi.

Tedavi sırasında kadının kocasından alınan spermlerin bir kısmı embriyo için kullanıldı, bir kısmı da donduruldu. İki başarısız denemeden sonra çift, erkeğin iyileşeceği umuduyla tedaviyi erteleme kararı aldı. Ancak kadının kocası bir süre sonra öldü.

"SADECE EMBRİYO İÇİN İZİN VERDİ"

Çiftin tüp bebek tedavisine başlamadan önce eşlerden birinin ölmesi halinde dondurulmuş embriyoların kullanabilmesi için belge imzaladığı ancak formlarda spermlerle ilgili bir atıf olmadığı belirtildi.

O dönemdeki yasalar, ölülerden sperm alınmasına ya da ölmeden önce dondurulan spermlerin kullanılmasına izin vermediği için formlarda spermlerle ilgili bir bölüm bulunmadığı belirtiliyor.

"ŞİMDİKİ YASALAR SPERMLER İÇİN YAZILI İZİN GEREKTİRİYOR"

Sağlık Kurulu, ölen kocanın embriyolar için belge imzalayarak aslında spermlere de izin vermiş olduğunu kabul etmekle birlikte yasada öngörülen şartların yerine getirilememesi nedeniyle başvuruyu onaylamadı.

VİDEO: ÖLEN ÇOCUKLARININ SPERMİNİ ALARAK TORUN SAHİBİ OLDULAR

Sayfa Yükleniyor...