Ünzile Kıyı, 3 yıl önce kızıyla birlikte İstanbul’dan Çanakkale’ye yolculuk yapıyordu. 53 yaşındaki Ünzile Kıyı, aracı kullanan kızını iki gün sonra evlendirecek olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyordu.

Mine Kıyı, annesinin emniyet kemerini takmadığını fark edince uyardı ve Ünzile Kıyı’nın emniyet kemerini takmasının üzerinden 10 dakika sonra yola dökülen mıcır nedeniyle araçları 5 metreden şarampole yuvarlandı.

Ana- kız hurdaya dönen araçtan emniyet kemeri sayesinde sağ çıktılar. Çevredekilerin yardımı ve ambulansla hastaneye kaldırıldılar. Ünzile Kıyı'nın ayak bileği kırıldığından acil ameliyata alındı, platin ve üç vida takıldı. Ancak ayak bileğindeki platin bir süre sonra Kıyı’nın başına iş açmaya başladı.

İMPLANTI KİREÇLENİP AKTI

Ünzile Kıyı’nın ayak bileğine takılan implant akmaya başladı, ayağı şişti, ağrıları dayanılmaz, yürüyemez oldu. Özel bir hastanede platini çıkarılan Kıyı’nın ayak bileğine başka bir şey koymayan doktor, tek çözümün ayak bileğinin dondurulması olduğunu söyledi.

“Yani ayak bileğimi donduracaklardı ve bu yaşta ayağımı ömür boyu hareket ettiremez olacağımı düşündükçe dehşete düştüm” diyen Ünzile Kıyı, birçok hastane ve doktor dolaştıktan sonra Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Selim Muğrabi’ye başvurdu ve ayak bileği dondurulmaktan kurtuldu.

Kıyı yaşadığı süreci, “İkinci mucizemi yaşadım. Pek çok doktorun aksine Selim hocamız, yaşım henüz genç olduğundan beni ömür boyu ayak bileğimi hareket ettirebilmekten mahrum bırakmadı ve dondurmadan iyileştirdi. Bugün sapasağlam ayaktayım ve ameliyatın üzerinden üç ay geçmesine rağmen kendi başıma yürüyebiliyorum, şikayetlerim kalmadı” diye özetliyor.

AYAK BİLEĞİ ÖMÜR BOYU DONDURULACAKTI!

Ülkemizde ayak bileği kırığı ameliyatı geçiren hastaların yaklaşık yüzde 40’ında kırık esnasında kıkırdak problemi ve kireçlenme oluştuğunu belirten Dr. Selim Muğrabi, Ünzile Kıyı’nın ayak bileği ameliyatı geçirdikten sonra üstüne basamaz ve yürüyemez bir halde kendilerine başvurduğunu belirterek ‘ayağının dondurulmasına’ gerek kalmadan hastasını sağlığına kavuşturduğunu söylüyor.

Ünzile Kıyı ve doktoru Selim Muğrabi
Ünzile Kıyı ve doktoru Selim Muğrabi

10 yıl öncesine kadar kemik kırığı sonrası oluşan doku bozukluklarında ‘ayak bileği dondurma cerrahisi’nin uygulandığını belirten Dr. Muğrabi, “Ayak bileği dondurma cerrahisi olarak adlandırdığımız yöntemde; ayağı belli pozisyona kitleyip hastanın yaşamı boyunca ayak bileğini kullanamaz hale geliyordu. Ağrısı olmasa da artık dondurulmuş ayağını hareket ettirmesi mümkün olmuyordu. Son 10 yılda teknolojideki ve tıptaki ilerleme sayesinde bu bileği artık kullanabilmemiz mümkün hale geldi. Kalça ve diz protezlerinin aynısını ayak bileğinde de yapmaya başladık. Ünzile hanım da, ayak bileği eklemine protez uygulamamız sayesinde sağlığına kavuştu ve ayağa kalktı” diyor.

"İKİ AYAĞININ ÜZERİNDE DURUYOR"

Dr. Selim Muğrabi, ayak bileği dondurma cerrahisi sonrası hastaların ameliyattan altı ay sonra tamamen günlük yaşantılarına dönebildiğini, istedikleri bütün hareketleri yapabilir hale geldiklerini, genç yaşta ‘ömür boyu dondurulmuş, sabit bir ayağa mahkum kalmaktan kurtulduklarını’ belirtirken, Ünzile Kıyı’nın hızla sağlığına kavuşmasından büyük mutluluk ve heyecan duyduğunu söylüyor.

Kızı Mine Kıyı da, ölümün kıyısından dönen annesinin tamamen iyileşmiş olmasının mutluluğunu yaşadığını belirterek “Annemi tekrar yürürken hatta acısız yürürken görmek benim için büyük bir mutluluk oldu” diyor.