Aydın'da domuz gribinden ölüm

Aydın'da domuz gribi teşhisi konulan bir kişi hayatını kaybetti.

Anadolu Ajansı 16.11.2009 - 17:12

Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, ''Domuz gribi teşhisi konulan bir vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti'' dedi.

Vali Coş, hastalığından şüphelenilen kişilerin  sağlık kuruluşlarında tedavi altına alındığını belirtti, şunları kaydetti:

''Bir ilçemizde tespit edilerek, sağlık kuruluşuna yatırılan ve 'domuz gribi' teşhisi konulan bir vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. Bundan dolayı üzgünüz. Bir kaç tane daha vaka var. Durumlarını takip ediyoruz. Şüpheli vakaların, temasta ve ilişkide bulundukları kişilere yönelik çalışmalarımız var.''

Aydın'da 1 milyon insanın yaşadığını, giriş çıkışlarla bu sayının daha da arttığını vurgulayan Vali Coş, şöyle devam etti:

''Bu kadar insan arasında 3-5 kişilik vaka çok değil. Önemli olan hastalığın yayılmasını engellemek. Hastalığın yayılmasının önlenmesi için başta okulları olmak üzere toplu yaşam alanlarında fevkalade duyarlı olunması gerekli. Çalışmalarımız, eksiksiz bir şekilde devam ediyor. Herhangi bir araç gereç eksiğimiz yok. Sonuç olarak, vaka konusunda herkesin fevkalade dikkatli olması lazım. Vatandaşlarımızın, hastalıkla ilgili işaretler, emareler ortaya çıktığı zaman en yakın sağlık kuruluşuna gidip, durumlarını inceletmelerinde fayda var. 'Bana bir şey olmaz' demememiz lazım. Bu işin sorumluluk içerisinde yapılması lazım.''

Vali Coş, eskiden şüpheli durumlarda alınan örneklerin, İstanbul ya da Ankara'ya gönderildiğini, şimdi ise İzmir'de de test yaptırılabildiğini, işlerin daha  kolaylaştığını kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...