Ayrık dişlerden kurtulmada “bonding” avantajı

Ağrısız, acısız ve dişleri kesilmeden bembeyaz bir gülüşe sahip olmak isteyenler için “bonding” yönteminin alternatif olduğunu söyleyen uzmanlara göre bu yöntem, tek seansta ve anesteziye bile gerek kalmadan ayrık dişlerden kurtulmada önemli avantaj sağlıyor.

ntv.com.tr 17.10.2018 - 09:11

Ayrık dişlerden kurtulmada “bonding” avantajı

Estetik diş hekimliğinde sık kullanılan bonding tekniğinin, çapraşık dişlerde ve diastema, yani ayrık dişlerde, hafif renklenmiş, lekeli, uçları kırık veya düzensiz dişlerde uygulanabilen bir yöntem olduğunu söyleyen Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Eğer diş dizisindeki problemler ortodontik tedaviye başvurulmadan çözülebilecek seviyedeyse, ilgili dişler kesilmeden bonding tekniği uygulanarak gülüş yeniden dizayn edilebilir. Bu yöntemin uygulanması sırasında klasik diş kaplama yöntemlerinin aksine dişten ya hiç aşındırma yapılmaz ya da çok az miktarda aşındırma yapılır. Dolayısıyla dişe uygulanan bonding eğer bir gün dişten çıkartılırsa dişler hiç problemsiz şekilde eski halleri ile kullanılmaya devam edilebilir” diyor.

“BEYAZLATMA SONRASINDA ETKİLEYİCİ SONUÇ ALINIR”

Eğer hastanın dişlerinde herhangi bir eğrilik ve çapraşıklık yoksa bonding yöntemi yerine diş beyazlatma işlemiyle diş renginin açılmasının daha iyi sonuçlar vereceğini aktaran Kökdemir, “Ancak dişlerinin renginin koyu olmasının yanı sıra dişlerinde eğrilikler, çapraşıklıklar veya düzensizliklerden rahatsız olan hastalarda diş beyazlatma işlemini takiben bonding uygulaması mükemmel sonuçlar verebilir” ifadesini kullanıyor.  

NORMAL DİŞ GİBİ ÇÜRÜYEBİLİR!

Diş Hekimi, bu yöntemin kimlere, nasıl uygulanabileceğini ise şöyle anlatıyor:

“Bonding işlemi gelişimi tamamlanmış gençler de dahil olmak üzere her yaştan insana uygulanabilir. Bu işlem diş kliniğinde, hekim tarafından birebir uygulanır ve genellikle tek seansta tamamlanır. İşlemin yapılması sırasında hastaya eş zamanlı olarak dişleri gösterilebilir ve hastanın isteklerine göre diş formlarında değişiklikler yapılabilir. Bu sayede hastanın hayalindeki dişe en yakın dişler elde edilebilir. Bonding işlemi uygulanmış dişler normal bir diş gibi çürüyebilir veya diş eti problemi yaşanabilir. Bunu engellemek için dişlerinizi günde iki kez fırçalamanız yeterlidir. Bonding işleminin avantajlarından biri de uygulama sırasında lokal anesteziye bile gerek olmamasıdır. İşlem sırasında kesinlikle ağrı veya acı olmaz.”

HAFİF RENKLENMELER OLABİLİR

Bonding uygulanmış dişlerin bakımının normal dişlerin bakımından farksız olduğunu dile getiren Diş Hekimi Kökdemir, “Ancak bonding dişlerin ömrü lamine ve zirkonyumdan farklı olarak 5-7 yıl arasındadır. Bu süre sonunda bonding uygulanmış dişlerde hafif aşınma veya renklenmeler meydana gelebilir. Bondinglerin çıkarılması istenirse altta hastanın sağlam dişleri mevcuttur ve başka hiçbir işlem yapılmaya gerek olmaz” diyor.

Sayfa Yükleniyor...