‘Azaltarak değil, kökten halledilmeli'

Kardiyolog Prof. Yekta Gürlertop, ''Sigarayı azaltarak bırakmak kesinlikle yanlış bir uygulama, bu meseleyi kökten halletmek gerekir'' dedi.

Anadolu Ajansı 18.08.2011 - 15:37

‘Azaltarak değil, kökten halledilmeli'

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Yekta Gürlertop, Sağlık Bakanlığı'nın sigara konusunda çok güzel çalışmaları olduğunu söyledi.

Sigaranın kalbin düşmanı olduğunu belirten Gürlertop, sağlıklı yaşlanmak için sigaradan uzak durulması gerektiğini belirtti ve şöyle konuştu:

''Kalp damar problemleri ve kalp hastalıkları belli bir yaşa geldiğimizde mutlaka karşımıza çıkacaktır. 'Tıp Dünyası' olarak amacımız bunu mümkün olduğunca geciktirmek. Hepimizin amacı sağlıklı yaşlanmak. Kalp sağlığı konusunda hayatımızda değiştirebileceğimiz en önemli şey sigaradır. Çünkü şeker hastalığımızı çok değiştiremiyoruz, kolesterolümüzle çok oynayamıyoruz, yaşımızı değiştiremiyoruz ama sigarayı bırakabiliriz. Sigara kesinlikle kalbimizin düşmanı, bırakmalıyız. Bir iki tane içiyorum az içiyorum veya azaltarak bırakıyorum uygulamaları son derece yanlıştır. Sağlık Bakanlığının bu konuda çok güzel çalışmaları var. Sigarayı azaltarak bırakmak kesinlikle yanlış bir uygulama, bu meseleyi kökten halletmek gerekir. Kalp ve damar sağlığımızı korumak istiyorsak dikkat etmemiz gereken en önemli husus sigara içmemektir.''

Gürlertop, sigara içmemenin yanı sıra kalbi korumak için tansiyonu, şeker hastalığını, kolesterolü iyi kontrol etmekle birlikte kilo almamak, spor yapmak ve sağlıklı beslenmek gerektiğini bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...