Azeri çocukların yüzü gülecek

Yeryüzü Doktorları, “Gülümseyen Çocuklar Projesi” kapsamında 13-18 Mayıs 2012 tarihleri arasında, Azerbaycan’da doğuştan dudak-damak yarığı bulunan çocukları ameliyat edecek.

15.05.2012 - 13:38

Azeri çocukların yüzü gülecek

Tika (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) ve Yeryüzü Doktorları işbirliği ile yürütülen “Gülümseyen Çocuklar Projesi” kapsamında Azerbaycan’a giden Yeryüzü Doktorları, ülkenin kırsal bölgesi olan Şemkir’de doğuştan dudak-damak yarığı bulunan çocukları tedavi edecek. Projenin yerel koordinasyon desteği Azerbaycan Lider Kadınlar Cemiyeti tarafından karşılanıyor.

400 bin nüfuslu Şemkir ve çevresinde hiç plastik cerrahi uzmanı bulunmadığına dikkat çeken Yeryüzü Doktorları; proje kapsamında Türkiye’den altı akademisyen, bir hemşire ve bir proje yöneticisinden oluşan ekip ile 13-18 Mayıs 2012 tarihleri arasında, 6 gün süresince Şemkir Devlet Hastanesi’nde yüzlerce hastayı muayene ederek ortalama 30 vakayı ameliyata alacak.

Yeryüzü Doktorları, gönüllü hizmet götürdüğü her coğrafyada olduğu gibi Şemkir’de de; fiziksel sağlık hizmetlerinin yanı sıra, bölgedeki doktorlara ilgili konuda eğitimler verecek, hasta ve hasta yakınlarının bilinçlendirilmesi için konferanslara katılacaklar.

Beş yıldır yürütülen Gülümseyen Çocuklar Projesi, az gelişmişlik, uzman hekim yetersizliği gibi nedenlerden ötürü tedavi olamamış dudak-damak yarıklığı, hipospadias gibi doğmalık anomaliler, yara/yanık sekelli hastaların tedavilerini amaçlıyor. Proje farklı coğrafyalardan sonra bu yıl da Azerbaycan, Yemen ve Gazze’de etkin olarak uygulanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...