B117 virüsü nedir? B117 virüsü belirtileri ve özellikleri nelerdir? (İngiltere’den Korona virüs mutasyonu uyarısı)

Yüksek oranda etkili aşı çalışmalarıyla birlikle Dünya ülkeleri korona virüs ile mücadelesini sürdürürken, İngiltere'de Korona virüsün mutasyona uğramış bir türünün tespit edildiği duyuruldu. Dünya Sağlık Örgütü B117 virüsü tehdidine dikkat çekti. İngiliz yetkililer mutasyona uğrayan virüsün, Covid-19 virüsüne göre daha hızlı yayıldığını bildirdi.

21.12.2020 - 14:51 | Son Güncelleme : 22.12.2020 - 08:58

B117 virüsü nedir? B117 virüsü belirtileri ve özellikleri nelerdir? (İngiltere’den Korona virüs mutasyonu uyarısı)

B117 korona virüs mutasyonu nedir?

İlk olarak İngiltere’de görüldükten sonra bazı Avrupa ülkelerinde de görülen Korona virüs mutasyonu Dünya ülkelerini harekete geçirdi. Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 önlemlerini sıklaştırmaları konusunda ülkeleri uyardı.

B117 virüsünün belirtileri ve özellikleri nelerdir?

Korona virüs ile benzer belirtileri olan B117 virüsü hakkında henüz net bilgiler sunulmazken, mutasyon sebebiyle virüsün yayılma hızınının artmasına dikkat çekildi.

Covid-19’un mutasyona uğramış hali olarak bilenen B117 virüsünün Korana virüsten çok daha hızlı yayıldığı, bulaşıcılığının daha fazla olduğu İngiltere Başbakanı Boris Johnsonn tarafından duyurulmuştu.

BİLİM KURULU ÜYESİ TEVFİK ÖZLÜ'DEN UYARI

Dün akşam saatlerinde Twitter üzerinden yeni küresel dalgalanma tehlikesine dikkat çeken Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü mutasyon ile ilgili olarak, “Bu virüste gözlenen N501Y, Spike 69-70 del ve P681H mutasyonlarının, virüsün daha kolay ve hızlı yayılmasına neden olabileceği, hastalığı geçirenlerde ve aşılananlarda oluşan bağışıklıktan kurtulmasını sağlayabileceği öngörülüyor.” ifadelerini kullandı ve Kötü senaryonun gerçekleşmemesi için tedbirlere uyulması çağrısında bulundu.

İNGİLTERE UÇUŞLARI GEÇİCİ OLARAK DURDURULDU

Dünya Sağlık Örgütünün mutasyon tehdidine karşı Ülkelerin pandemi önlemlerini arttırması çağrısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter üzerinden yurt dışı uçuşlarıyla ilgili açıklamada bulundu.

Bakan koca açıklamasında “Korona virüsün mutasyonuyla İngiltere'de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonu ile tedbiren; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır.” ifadesini kullandı.

Ayrıca hâlihazırda yolda olan yolcular için “İngiltere kaynaklı mutasyon riski üzerine alınan tedbirler kapsamında halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacak ve karantina kuralları uygulanacaktır. Tedbirler tam koordinasyonla yürütülmektedir.” açıklamasında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...