Babalar da doğum korkusu yaşıyor

Hayatının değişeceği ve sorumluluklarının artacağı fikri baba adayını doğum sürecinde derin düşüncelerle baş başa bırakabiliyor.

Haberler 25.01.2014 - 14:17

Babalar da doğum korkusu yaşıyor

Doğum korkusu yaşayan baba adayları bu nedenle bu endişelerinden, korkulardan sıyrılmak için en güvenli kaçış yolunu tüm kararları anneye ve doktora bırakmakta buluyor.

Doğuma hazırlık merkezi İstanbul Doğum Akademisi Keşkesiz Doğum Eğitmeni Op. Dr. Hakan Çoker, doğum ve hamilelik döneminde babaların yaşadığı endişelere dikkat çekiyor. Baba adayının, doğumun en büyük destekçisi olduğunu belirten, Op. Dr. Hakan Çoker; bu özel süreç hakkında şunları söylüyor:

“Doğum konusunda kendilerine hiçbir bilgi verilmeyen babalar aslında anneler kadar doğumdan korkarlar. En güvenli kaçış yolu olarak tüm kararları anneye ve doktora bırakmayı seçen baba bunu yaparken ilk olarak anneyi hayatının en önemli kararında yalnız ve desteksiz bırakmıştır. Babanın, ‘Yargısız ve yorumsuz’ olarak orada olması, sadece ‘Yapabilirsin’ demesi, bazen eşlerinin elini tutması, bazen de öğrendikleri masajları yapması yeterlidir. Doğumda rollerinin olmadığını düşünen baba adayları, aslında doğumun kurtarıcısı olmadıklarını, babaya düşen görevin sadece güvenmek ve destek olmak olduğunu bilmelidir. Öğrenmek korku yenme aracıdır. Babalar da anne adayı gibi hamilelik döneminde eğitim alarak bu korkularını aşabilirler. Böylece anne adayı da bu yolda yalnız olmadığını bilir. Ve tüm bu çalışmaların sonunda ödül doğumun sonunda gelecektir. Hastalıkta olduğu gibi doğumda da ilgili tüm karar ve sorumluluğun doktora bırakılmaması gerekiyor. Bunun için eşlerin bu sürece birlikte hazırlanması, neye ihtiyaçları olduğunu ve o an geldiğinde ne yapmaları gerektiğini öğrenmeleri, tüm korkularından birlikte sıyrılması keşkelerin olmadığı bir doğumu birlikte yaşamaları için çok önemlidir.”

Doğuma hazırlık eğitimlerinin anne adayının olduğu kadar babanın da doğum korkularını azaltmak için önemli olduğunu vurgulayan Op. Dr. Hakan Çoker; babaların, bu eğitimlere katılma konusunda önyargılı yaklaşabildiğini oysaki yalnızca bir hafta sonunu ayırıp, doğum eğitimlerine çift olarak katılmanın baba adayının hamilelik sürecine dahil olmasını sağladığını belirtti.

Sayfa Yükleniyor...