NTV

Babalar "uzaktan" sevmemeli! (18 Haziran Babalar Günü)

ntv.com.tr

Sağlık

Baba sevgisinin çocuklar için koruyucu kalkan gibi olduğunu ve varlığının güç verdiğini söyleyen Uzman Psikolog Karabulut, “Bu sevgi çocuğa gösterilmelidir. Çünkü çocuğun kendine, hayata ve diğer insanlara güvenebilmesi için buna ihtiyacı vardır. ‘Babalar uzaktan sever’ mantığı doğru olmayan bir yaklaşımdır” dedi.

İlişkili Haberler

Her çocuğun temel ihtiyacının sevgi, çocukların anne ve babalarının her zaman ve her koşulda kendilerini sevdiğini hissetmelerinin önemli olduğunu söyleyen Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Anne-babalar bu sevgiyi göstermelidir” dedi.

18 Haziran Babalar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, baba sevgisinin çocuklar için ne anlama geldiğine değinen Karabulut, baba sevgisinin koruyucu kalkan gibi olduğunu ve varlığının güç verdiğini anlattı:

“Fiziksel olarak yan yana olamasa da bir baba eğer çocuğuna koşulsuz sevgi vermişse ve bunu her fırsatta gösterip hissettirebilmişse, babanın olmadığı ortamlarda, örneğin şehir dışında çalışması, vefat etmesi, evden ayrılması veya çocuğun başka bir şehirde okumaya gitmesi durumunda, baba ilgi ve sevgisini tıpkı yanındaymış gibi hissedecek ve bundan güç alacaktır.”

BEBEL UZAKTAN SEVMEZ, İYİ BABA OLMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT

Çocuğun sevildiğini hissetmesi gerektiğine vurgu yapan ve “Çünkü çocuğun kendine, hayata ve diğer insanlara güvenebilmesi için buna ihtiyacı vardır. ‘Babalar uzaktan sever’ mantığı bu noktada karşımıza çıkan, hiç de doğru olmayan bir yaklaşımdır” diyen Karabulut; korkutan, çekinilen baba değil, çok seven ve sevilen baba olabilmenin ipuçlarını ise şöyle aktardı:

• İşten eve geldiğinizde ilk işiniz, tüm ilgi ve sevgiyi, sabahtan ve hatta belki dün akşamdan beri görmediğiniz çocuğunuza vermek olsun.
• Çocuğunuzla birebir iletişime gireceğiniz, herhangi bir dış faktör tarafından bölünmeyeceğiniz bir 20 dakika, çocuğunuzun günlük ihtiyacını karşılamak için yeterli olacaktır.
• Cep telefonu, bilgisayar, TV gibi dijital aletlerin sizi bölmesine, zamanınızdan çalmasına izin vermeyin.
• Çocuğunuzla temas kurun. Onlara sarılmak, öpmek, başını okşamak ve sevdiğinizi söylemek, sevginizi göstermenin en iyi yoludur.
• Hedefiniz çocuğunuzu oyalamak değil, onunla zamanınızı paylaşmak ve birlikte eğlenmek olmalıdır.
• Çocuğunuzla birlikte onun bedensel, zihinsel, duygusal, sosyal gelişimine katkı sağlayacak, eğitici, öğretici, eğlendirici ve yaratıcılık içeren faaliyetler yapın.
• Çocuğun banyo, yemek, uyku, tuvalet gibi her türlü temel ihtiyaçlarının karşılanmasında rol alın.

• Ergenlik çağındaki çocuklarınızı sizinle iletişim kurmaları için teşvik edin. Onlara şakalar yapın, onlarla sohbet edin; ancak konuşmaya zorlamayın.
• Çocuğunuzun okul, kurs, sosyal faaliyet, hastalık, arkadaş ilişkileri gibi onun için oldukça önemli meselelerinden haberdar olun hatta mümkünse içinde yer alın.
• Sizden korkmasını çekinmesini sağlamak yerine size güvenmesini sağlayın. Bunu da ilk başta ona güvenerek sağlamanız mümkün.
• Erkek çocuğunuzun nasıl bir baba olacağı, kız çocuğunuzun nasıl bir eş seçeceği biraz da size bağlı.

ETİKETLER